Türkiye'de 2001'den günümüze kayıt dışı ekonominin Sosyal Güvenlik Kurumu açıkları üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
The investigation and evaluation of the effects of informal economy on deficits of Social Security Institution in Turkey, from 2001 to today.
  1. Tez No: 325058
  2. Yazar: HÜSEYİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DURAN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasının amacı kayıt dışı istihdamın sosyal güvenlik açıkları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır.Tez çalışmasının birinci bölümünde kayıt dışı ekonomi kavramı, kayıt dışı ekonominin tanımı, nedenleri, etkileri ve boyutları incelenmiştir.İkinci bölümde sosyal güvenlik kavramı, sosyal güvenliğin tanımı, amacı, yapısı ve finansmanı ile sosyal güvenlik açıkları ve bu açıkların nedenleri tüm boyutları ile incelenmiştir.Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise, kayıt dışı istihdamın sosyal güvenlik ile ilişkisi dikkate alınarak, SGK' nın 2001 ile 2010 yılları arasında gelir gider dengesi açıkları incelendikten sonra bahsedilen yıllarda kayıt dışı istihdamın sosyal güvenlik açıkları üzerindeki etkileri incelenmiştir. TÜİK' in verilerine göre 2001 yılından 2010 yılına kadar kayıt dışı istihdam rakamları incelenmiş ve bu rakamlar üzerinden kişiler asgari ücret düzeyinden sosyal sigortaya dahil edilerek sosyal güvenlik kurumunun açıkları tekrar değerlendirilmiştir. Son olarak kayıt dışı istihdam ile mücadelede alınması gereken önlemler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the impact of informal employment on the deficits of social security.Therefore, the concept, definition, causes, effects and impact of the informal economy were investigated in the first part of thesis study.In the second part of thesis, some informations about social security system such as conceptual analysis and definition, aim, scope, structure and how to be financed/funded were investigated. Besides, deficits of social security and causes of these deficits were researched in all aspects.In the third part of thesis, after deficits of income-expense balance of Social Security Institution between 2001 and 2010 were investigated considering relation between informal employment and social security, the effects of informal employment on deficits of social security were studied for the same years. According to Turkish Statistical Institute data, figures of informal employment were examined for the years from 2001 to 2010, and through these figures, the deficits of Social Security Institution were re-evaluated by counting people in social insurance over the minimum wage level. Finally, precautions to consider to struggle with informal employment were expressed.