Mermer sanayisindeki işletmelerin üretim ve pazarlama sorunlarının araştırılması, Muğla ili örneği
The Searching of production and marketing problems of the marble industrys companies, Mugla city for example
  1. Tez No: 188334
  2. Yazar: BORA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET?Mermer Sanayisindeki şletmelerin Üretim ve Pazarlama SorunlarınınAraştırılması, Muğla li Örneği? isimli bu çalışma; altı ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, mermerin; tanımı, sınıflandırılması, özellikleri, kullanımalanları, uluslararası spesifikasyonları ve ticari adlandırmaları incelenmiştir.kinci bölümde Dünyada mermerin, coğrafi dağılımı, rezervleri, üretimi,tüketimi, ticareti, ihracatı ve ithalatı konuları incelenmiştir.Üçüncü bölüm Türkiye' de mermerin, coğrafi dağılımı, rezervleri, üretimi,tüketimi, ticareti, ihracatı ve ithalatı konuları ile mermer sektöründeki istihdam vemermercilik eğitimi konularını kapsamaktadır.Dördüncü bölüm, mermerin ocaklarda ve fabrikalardaki üretimi, pazarlamasıve üretim sonrası oluşan atıkların değerlendirilmesi konularını; beşinci bölüm iseTürkiye mermer sektöründe karşılaşılan sorunları incelemektedir.Son bölümde, mermer işletmelerinin sorunlarını araştırmak amacıyla, Muğla'daki mermer işletmelerine bir anket uygulanmış ve bu anket çalışmasının sonuçlarınayer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis work called, ?The Searching of Production and Marketing Problems of theMarble Industry?s Companies, Mugla City for Example?, consists of six mainsections.In the first section, the definition, the classification, the attributes, way ofusing, international specifications and commercial to named of the marble is studied.In the second section, geographical dispersion, the reserves, the production, theconsumption, the trade, the export and import subjects are studied of the marble inthe world.In the third section, geographical dispersion, the reserves, the production, theconsumption, the trade, the export and import of the marble by in the employment ofmarble sector and the marble paving education subjects are included for Turkey.In the fourth section, that?s the marble to produce in the quarries and thefactories, the marketing and after the production consist to recycle marble wastessubjects; after that section the marble sectors to be confronted problems is studied inTurkey.In the last section, that problems of the marble company?s in the city of Muglaby aim to search, a questionnaire is applied marble companies and a conclusion indrawn from this questionnaire is suggested.