Türkiye'de devletçiliğin sosyal yapıya etkisi (1930-1960)
The Effect of statism on the society in Turkey (1930-1960)
- Tez No: 188348
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAYRAM AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Tarih, Economics, Sociology, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
1ÖZETBu çalışmada Türkiye'nin 1930-1960 yılları arasındaki ekonomi politikasıve toplum üzerindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Bu inceleme, CHP ve DPiktidarları arasında karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Çalışma, bütünlük taşımasıaçısından 1923-1930 arası ekonomik uygulamaları da kapsamaktadır. Fakat eseolarak incelen konu Türkiye'de devletçilik uygulamasıdır.Çalışmanın giriş kısmında `devlet' ve `devletçilik' kurum ve kavramlarıüzerine değerlendirmeler yapılmıştır. I. Bölümde; genel anlamda Türkiye'nin 1923-1960 arası izlediği ekonomik politika ve sosyal etkileri değerlendirilmiştir. Bu bölümgenel bir değerlendirmeyi hedeflemektedir. II. Bölüm; CHP dönemi uygulamalarınıözel olarak ele almakta olup artı ve eksileriyle değerlendirmektedir. III. Bölüm ise,DP döneminin siyasal ve ekonomik politikalarını irdelemektedir. Son iki bölümbirbiri ile kıyaslama halindedir. Çalışmanın geneli ise liberal ve devletçi politikaarasındaki farkların topluma yansıma şeklini işlemektedir.
Özet (Çeviri)
1ABSTRACTIn this study, the political economy and its effects on society in Turkey,between 1930 and 1960, are examined. The administration periods of CHP and DPare studied comparatively. To have an unity, the study includes the economicalprocesses between 1923 and 1930; but the subject, which is examined basically, isthe progress of statism in Turkey.In the introduction part, the institutions and concepts of state and statismare mentioned. In the first part, the political economy which was putted into practicein Turkey between 1923 and 1960 and its social effects are examined. This part aimsto do a general view. In the second part, the administration period of CHP isexamined particularly with its insufficient and sufficient practices. When it comes tothe third part, the political and economical politics of DP?s administration period isstudied carefully. The last two parts are compared with each other. As a whole, thestudy examines the differences between the politics of liberalism and statism andtheir reflection on society.