Çok partili siyasal hayata geçişte Türkiye'de devletçilik politikası
Statism policy in Turkey in the transition period to multi-party political life
  1. Tez No: 253720
  2. Yazar: ÖZKAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Çok Partili Siyasal Hayata Geçişte Türkiye'de Devletçilik Politikası adlı bu çalışmamızda esas olarak, İkinci Dünya Savaşı yıllarıyla başlayan Türkiye'de Devletçilik Politikası uygulamasında yaşanan duraklama ile savaşın hemen akabinde Türk Siyasal Hayatında çok partili sisteme geçişe koşut olarak sosyo-ekonomik yapıda Devletçilik Politikasının tasfiye edilerek liberal politikalara yönelme biçiminde ortaya çıkan köklü dönüşümün incelenmesi ve Türkiye ekonomisi üzerindeki uzun dönemli etkilerinin tartışılması amaçlanmıştır.Çalışmamıza tarihi gelişim süreci çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarındaki ekonomik durumu, temel ekonomi politikalarının belirlenmesi süreci ve liberal yoldan kalkınma deneyimi incelenerek başlanılmıştır.Devletçilik Politikasına geçişin nedenleri ile başladığımız ikinci bölümde, Türkiye'de Devletçilik Politikasının nitelikleri ve misyonu ortaya konulmaya ve uygulamada devletçiliğin sonuçları irdelenmeye çalışılmıştır.Üçüncü bölümde, Devletçilik Politikasının tasfiye sürecini hazırlayan İkinci Dünya Savaşı yıllarının Devletçilikte duraklama döneminin sosyo-ekonomik gelişmeleri ile iç ve dış konjonktürel koşullar üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde ise çalışmamızın ana temasını oluşturan, Türk Siyasal Hayatında çok partili sisteme geçiş süreci kısaca değerlendirilerek; buna koşut olarak sosyal ve ekonomik yaşamda ortaya çıkan köklü dönüşüm sonucu Devletçilik Politikasının tasfiyesi süreci ve günümüz Türkiye ekonomisine yansımaları tartışılmaya çalışılmıştır.Savaştan zaferle çıkan hür dünya cephesinden dünyaya yayılan siyasi ve iktisadi etkilerin Türkiye'deki yansıması, siyasi hayatımızda çok partili siyasal hayata geçişi gündeme getirirken; bunun iktisadi alandaki tezahürü ise Batı dünyası ve özellikle A.B.D. ile girilen ilişkilerde ülkemize önerilen `mukayeseli üstünlükler? anlayışı sonucu Türkiye'de tarım sektörü öncülüğünde kalkınmaya yönelme arayışı ile başlayıp Devletçilik Politikasının tasfiyesi biçiminde ortaya çıkmıştır. Böylece esas olarak Marshall yardımları ile başlayan, borçlanma ve dışa bağımlılık olgusu ile bunların iç politikadaki etkileşim süreci bir daha geri dönülemeyecek biçimde Türkiye'nin gündemine yerleşmiştir.Ülkemizin sosyo-ekonomik tarihindeki en önemli kırılma noktalarından birini oluşturan devletçilik politikasının tasfiyesi sürecine bir prizma tutmaya çalıştığımız bu çalışmamızın yakın tarihimiz üzerine yapılacak araştırma ve incelemelere yardımcı olacağını ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
In our study named ?Statism policy in Turkey in the transition period to the multi-party political life?, it is essentially aimed to examine the stagnation experienced in Statism Policy implementation started in Turkey through the Second World War years and, parallel to the transition, elimination of Statism Policy in the socio-economic structure happened immediately after the war while radical changes towards liberal policy to the multi-party system in the Turkish Political Life and to discuss the long-term effects on the Turkey?s economy.Our study is started with the examination, through framework of historical development, of economic situation during the foundation of the Republic of Turkey, the process of determining basic economic policies and the experience in liberal development way.In the second part it is started with the introduction of reasons of transition to Statism Policy as well as discussion of results of implementation of the Statism by putting forward the nature and mission of Statism Policy in Turkey.In the fourth part of our study, it is briefly evaluated the process of transition to the multi-party system in the Turkish Political Life and parallel to this radical transformation in the social and economic life emerged as a result of Statism Policy reflections of it on present Turkey economy is discussed.The reflections in Turkey of the political and economic influence spanning from the free world, from the victories of the War, are in our political life is the transition to multi-party political life, while in the economic area is the elimination of Statism Policy which is the cause of the proposition called ?comparative advantages" to Turkey from the Western world and especially the USA which driven development in Turkey in the pioneering of agricultural sector and finally led to the elimination.So, basically, debt and dependency cases started with the Marshall aid and their influence process in domestic policy are entered into Turkey's agenda irrevocably.In this study I try to keep a prism on elimination of the Statism Policy which is one of the most important turning points in socio-economic history of our country and I hope this study will help to researchers who will carry out research and analysis on our recent history.