Birgivî Muhammed Efendi'nin manzum Vasiyyet-nâmesi (eleştirili metin-dil incelemesi-sözlük)
Birgivi Muhammed Efendi's Vasiyyetname written in verse (includes criticism of text, inspection of the language used, glossary)
  1. Tez No: 188352
  2. Yazar: SEZER ÖZYAŞAMIŞ ŞAKAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL ERSOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 505
Özet
VIÖZETBir kimsenin öldükten sonra yapılmasını istediği şeye veya dinû öğütlerevasiyet; bu vasiyetlerin yazılı olduğu evrak veya eserlere vasiyetnâmedenilmektedir.Birgivû Muhammed Efendi'nin Vasiyyet-nâme adı ile bilinen eseri 1052(1642)'de Bahtû tarafından nazmedilmiştir. Vasiyyet-nâme, Birgivû MuhammedEfendi'nin mensur olarak yazdığı ilmihâl niteliğindeki eseridir. Dinû öğütleriçeren eser Klâsik Osmanlı Türkçesi döneminin başlarında yazılmıştır.Daha önce üzerinde çalışılmamış olan manzum Vasiyyet-nâme, hitapetmek istediği kitle göz önüne alınarak oldukça sade ve anlaşılır bir dilleyazılmıştır.Bu çalışma eleştirili metin, dil incelemesi, nüsha farkları ve metninsözlüğü olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır.ANAHTAR KEL MELER: Vasiyet, Vasiyetnâme, Birgivû Muhammed Efendi,Bahtû, Klâsik Osmanlı Türkçesi, Manzum Vasiyyet-nâme.
Özet (Çeviri)
VIISUMMARYWill means a person's wishes regarding a matter or religiousrecommendations when he dies and testament means written wills on documentsand literaries.A literary known as Birgivû Muhammed Efendi?s Vasiyyet-nâme, dated1052 (1642), is versed by Bahtû. Birgivû Muhammed Efendi wrote the Vasiyyet-nâme by prose which is a catechism. The literary includes religiousrecommendations written in the early period of the Classical Ottoman Turkish era.Vasiyyet-nâme?s language, written in verse which has not been workedbefore, is fairly simple and intelligible because of the mass it address.This thesis consists four chapters, includes criticism of text, inspection ofthe language used, difference between the copies and glossary.KEYWORDS: Will, Testament, Birgivû Muhammed Efendi, Bahtû, the ClassicalOttoman Turkish, Vasiyyet-nâme written in verse.