Antik düşünce ve sanatın 15.-16. yüzyıl Batı resim sanatı üzerindeki yansımaları
Influences of antique thought and art on 15th-16th centuries Western art of painting
- Tez No: 188382
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP İNANKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
?Antik Düşünce ve Sanatın 15.-16. Yüzyıl Batı Resim Sanatı ÜzerindekiYansımaları? konulu yüksek lisans tezinde, öncelikle Antik dönem düşüncesinin15. ve 16. yüzyıl yani Rönesans düşüncesi üzerindeki etkileri incelenmiş ve bunabağlı olarak bu dönemin sanat felsefesi irdelenmiştir. Düşünsel alt yapınınoluşmasından sonra, antik sanat örneklerinin ve antik düşüncenin 15. ve 16. yüzyılRönesans sanatında nasıl ele alındığı üzerinde durulmuş ve bu bağlamda 15.Yüzyıl Floransa Okulu, 16. Yüzyıl Roma Okulu ve Venedik Okulu'ndan seçilenörnekler üzerinde yoğunlaşılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Antik düşünce, Antik sanat, Antik mitoloji, Antikite,Yeni-Platonculuk, Rönesans sanatı.
Özet (Çeviri)
In the master thesis entitled ?Influences of Antique Thought and Art on15th-16th Centuries Renaissance Painting?, the impacts of antiquity onRenaissance thought has been explored in connection with the art philosophy ofthe period. After this theoretical background, the effects of antique art andphilosopy on Renaissance painting, based on samples chosen from 15th CenturyFlorentine School, 16th Century Roman and Venetian Schools are examined indepth.KEY WORDS: Antique Thought, Antique Art, Antique Mythology, Antiquity,Neo-Platonism, Renaissance Art.