A Reading practice as the consumption of leisure time: Hayat magazine 1980-1986
Boş zamanın tüketimi olarak okuma pratiği: Hayat dergisi 1980-1986
  1. Tez No: 188476
  2. Yazar: BİLGEN KOMUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde Yüksek Lisans derecesi için BilgenKomut tarafından Ekim 2006'da teslim edilen tezin kısa özetiBaşlık: Boş Zamanın Tüketimi Olarak Okuma Pratiği: Hayat Dergisi 1980-1986Bu çalışma bir dönemin, 1980ler'in sosyo-kültürel dönüşümüne ışık tutmayıamaçlamaktadır. Bu on yıllık dönem tez boyunca total bir farklılaşmadan ziyade süreçiçerisinde bir kırılma olarak ele alınmıştır. Çünkü, her ne kadar 1950ler'den itibaren?tüketim toplumuna? yönelik dönüşümler gerçekleşmişse de, asıl 1980ler'de tüketimkalıpları ve boş zaman aktiviteleri sayısız medya kanalıyla gündelik hayata etki ederekkültürel pratikler haline gelmiştir. Okuma pratiği yaygın bir boş zaman aktivitesi olduğuve Hayat da en bilenen haftalık haber-aktüalite dergisi olduğundan, bu derginin 1980lersonrasında çıkan sayıları iki konuyu anlamlandırabilmek için incelenmiştir: ilki, boşzamana dair değişen değerlendirmeler, diğeri de medyaya atfedilen rol. Dolayısıyla tezboyunca tezin üzerinde durduğu tarihsel dönem de bu iki nokta arasındaki etkileşimitartışmaktadır.iv
Özet (Çeviri)
An abstract of the Thesis of Bilgen Komut for the degree of Master of Arts from theAtatürk Institute for Modern Turkish History to be taken October 2006Title: A Reading Practice as the Consumption of Leisure Time: Hayat Magazine 1980-1986This study strives to shed light on the socio-cultural transformations of a period, the1980s. This decade, for Turkey, is evaluated throughout the thesis as a new break incontinuity rather than a total differentiation. Because, even though there were constanttransformations beginning in the 1950s towards ?consumption society,? consumptionpatterns and leisure activities were evolved into cultural practices by permeating theeveryday life through multiple media channels in the 1980s. Since reading practice wasa widespread leisure activity and Hayat was one of the most well-known weekly news-periodicals, the issues of this magazine published in the post-1980 is decoded within thethesis in order to get an understanding of two points: one is the changing assessment ofleisure time and the other is the role attributed to media. Therefore, throughout the thesisthe historical period the thesis deals with is discussed by considering the interactionbetween two points.iii