Sınıf öğretmenliği anabilim dalı çıkışlı olan sınıf öğretmenleri ile başka kaynaklardan gelen sınıf öğretmenlerinin ilkokuma yazma öğretimine ilişkin görüşleri
The Opinion of the teachers both graduaded from department of primary school teaching in education faculties and the non education majoring teachers on“early reading and writing instruction”
  1. Tez No: 188509
  2. Yazar: ÖMÜR SADİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYNUR OKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
SINIF ÖĞRETMENL Ğ ANAB L M DALI ÇIKIŞLI OLAN SINIFÖĞRETMENLER LE BAŞKA KAYNAKLARDAN GELEN SINIFÖĞRETMENLER N N LKOKUMA YAZMA ÖĞRET M NE L ŞK N GÖRÜŞLERÖmür SAD OĞLU(Yüksek Lisans Tezi)Bir ülkenin varlığını ve bağımsızlığını sürdürmesi, kendini tanıyan, yeterliliklerini vehaklarını bilen bireylere sahip olması ile mümkündür. Bireylerin kendilerini tanıma sürecibebeklikten itibaren anne ve babanın eğitimi ile başlar ve okula başladığı andan itibaren,çocuğun tüm yaşamını yönlendiren öğretmeniyle tanışmasıyla devam eder. Öğretmenin sahipolduğu kişilik özellikleri, aldığı eğitim, sahip olduğu alan bilgisi ve deneyimleri, çocuğungelişimini etkileyen önemli faktörlerdir. Özellikle bireyin kendini, yaşadığı çevreyi, ülkeyi vedünyayı tanıma sürecinin temel taşlarından biri de ilkokuma yazmaya başlamasıdır. lkokumayazma öğretmek, sadece okuma yazmayı öğretmek değil; aynı zamanda doğru, anlamlı vehızlı bir şekilde okuyup yazmayı, okuduklarını yorumlayabilmeyi, duygu ve düşüncelerinirahat ve doğru bir şekilde ifade edebilmeyi, aynı zamanda okuma alışkanlığına sahipolabilmeyi öğretmektir. Bu nedenlerden dolayı, öğretmenin iyi bir alan bilgisine sahip olması,özellikle 7 yaş çocuğunun duygusal, bedensel ve zihinsel gelişim özelliklerini iyi bilmesi,çocuğun iyi bir eğitim alabilmesi açısından şarttır.Ülkemizde geçmiş yıllarda mevcut sınıf öğretmeni açığını kapatmak amacıyla başkakaynaklardan mezun olmuş kişilerin sınıf öğretmeni olarak ataması yapılmıştır. Alan bilgisive çocuğun gelişim özellikleri ile ilgili bilgileri yeterli olmayan bu öğretmenler özellikleilkokuma yazma öğretiminde çeşitli sorunlar yaşamışlardır.Bu çalışmada, başka kaynaklardan mezun olup sınıf öğretmenliğine atananöğretmenlerle, bir eğitim fakültesinin ?Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı?ndan mezun olupsınıf öğretmenliğine atanan öğretmenlerin, ? lkokuma Yazma Öğretimi?ne yönelikgörüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Betimsel yöntem türü olan bu araştırmanın evreni, Bursa ili sınırları içerisindekiilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinden oluşmaktadır. Evren öğretmenlerinmezun oldukları okula bağlı olarak; eğitim enstitüsü, eğitim yüksekokulu ve ya AçıköğretimÖnlisans Tamamlama kurumlarından mezun olan sınıf öğretmenleri, bir eğitim fakültesininsınıf öğretmenliği ana bilim dalından mezun sınıf öğretmenleri ve son olarak farklı bir fakülteya da bir eğitim fakültesinin farklı bölümünden mezun olan sınıf öğretmenleri olarak iki altevrende incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini Bursa li Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçeleri MilliEğitim Müdürlüğüne bağlı random yöntemiyle seçilen 22 resmi ilköğretim okulunda görevlitoplam 195 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacınınhazırladığı anket formu kullanılmış ve anketlerden elde edilen veriler, değerlendirmeyealınmıştırivElde edilen verilerin analizi sonucunda;1. Başka kaynaklardan mezun olup sınıf öğretmenliği yapanların oranın,neredeyse örneklemin yarısını oluşturduğu görülmüştür. Ayrıca buöğretmenlerin büyük çoğunluğunun ilkokuma yazma eğitimi almadığı daortaya çıkmıştır.2. Başka kaynaklardan mezun olup sınıf öğretmenliği yapanların bu mesleğikendi alanlarında iş bulamadıklarından dolayı yaptıkları belirlenmiştir.3. Bu mesleği yapan başka kaynaklardan mezun olan sınıf öğretmenleri arasında,zaman içerisinde bu mesleği sevip alışanlar olsa da, kendi branşına geçmekisteyen öğretmenlerin oranının da azımsanmayacak oranda olduğugörülmüştür.4. lkokuma yazma öğretiminde güçlük yaşadığını belirten öğretmenlerinçoğunluğunu sınıf öğretmenlerinin oluşturduğu görülmüştür.5. Her iki grup, okul çocuğunun düzeyine inmekte güçlük yaşamadığınıbelirtmiştir.6. Öğretmenler ilkokuma yazma öğretiminde plan yapmakta güçlükyaşamadıklarını, program ve kaynaklarda yer alan yöntemleri de yeterlibulduklarını belirtmişlerdir.7. Öğretmenlerin çoğunluğu ilkokuma yazma öğretimine yönelik hizmet içieğitimlere katılmadığını ifade etmiş, katılan öğretmenler ise ilkokuma yazmaöğretimine yönelik eğitimleri yetersiz bulduklarını belirtmişlerdir.8. Başka kaynaklardan mezun olan sınıf öğretmenleri en çok hazırlık evresinde,sınıf öğretmenliğinden mezun öğretmenlerse en çok hece evresinde güçlükyaşadıklarını belirtmişlerdir.Danışman: Yrd.Doç.Dr.Aynur OKSAL Sayfa: 72v
Özet (Çeviri)
THE OPINION OF THE TEACHERS BOTH GRADUATED FROMDEPARTMENT OF PRIMARY SCHOOL TEACHING IN EDUCATION FACULTIESAND THE NON EDUCATION MAJORING TEACHERS ON ?EARLY READINGAND WRITING INSTRUCTION?Ömür SAD OĞLU(Master Thesis)The aim of this research is to investigate the opinion of the teachers both graduatedfrom Department of Primary School Teaching in Education Faculties and the Non-EducationMajoring Teachers on ?Early Reading and Writing Instruction?.This is a descriptive research and population of this research is consist of the PrimarySchool Teachers in Bursa. The population of this research is divided into two categoriesaccording to their educational background. First category includes the teachers graduatedfrom Institute of Education, Vocational School of Education, Associate Degree Program ofOpen Education Faculty or Department of Primary School Teaching in Education Faculties,second category includes Non-Education Majoring Teachers. For collecting data thequastionnaire developed by author was used and these questionnaires were analyzed usingdescriptive statistics such as frequencies and percents. And to find the significance of thedifferences between groups χ2 analysis used. Results interpreted that the primary schoolteachers have some difficulties in teaching early reading and writing and some of the teachersgraduated from different educational background wants to work about their branches. At theand of the research, alternative ways suggested about those problems.Supervisor: Assoc. Prof. Aynur OKSAL Page: 72vi