Emniyet teşkilatında hizmetiçi faaliyetleri ve polis eğitim merkezleri
In-service training activities of police organization and police in-service training centres
- Tez No: 188508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzün hızla değişen şartları toplumlar ve bireylerin yaşamlarını doğrudan etkilemektedir.Bütün bu gelişmeler bir yandan toplum yaşamını etkilerken bir yandan da bireyin sahip olması gerekenniteliklerin sürekli olarak değişmesine ve artmasına neden olmaktadır. Bugün, her zamankinden daha fazlabireyin eğitilmesine ve sürekli geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Kişi yada hizmet verdiği kurum ne kadarmükemmel olursa olsun gelişime ayak uyduramadığı taktirde yok olmaya mahkumdur. Personelin kendiniyetiştirmesi ve geliştirilmesinden söz edilince, hizmet içi eğitim akla gelmektedir.Suç ve güvenlikle ilgili unsurların, yasaların, hızla değişmesi ve bu değişimin gelecek yüzyılda dahada hızlanarak devam edecek olması, polislik görevinde çeşitlenmelere neden olurken aynı zamanda süreklieğitimin de zorunlu kılmaktadır.Eğitimle görev birbirinden kopuk iki aşama değil, birbiriyle devamlı bir bağlantı ve ilişki içindeolması gereken iki süreçtir. Mesleğin içiyle meslek eğitimi bir bütündür. Dolayısıyla bir mesleğin eğitimi,okulda verilen eğitimle bitmemektedir. Okul sadece bir başlangıç olup asıl eğitim meslekte verilmektedir.Gelişmiş bir çok ülke polis eğitimlerinde `kısa süreli teorik eğitimden' sonra, sıklıkla tekrar eden bir `meslekiçi eğitim' görülmektedir.şte ülkemizde Emniyet Teşkilatında hizmet içi eğitime daha fazla önem vermek amacıyla EmniyetGenel Müdürlüğü'nde yeni bir yapılanmaya gidilmiştir. 2001 yılında kabul edilen Polis Yüksek ÖğretimKanunu ile 20 Polis Okulu, 2 yıllık eğitim veren Polis Meslek Yüksekokullarına dönüştürülürken, 7 PolisOkulu ise hizmet içi eğitimlerde kullanılmak üzere Polis Eğitim merkezleri haline getirilmiştir. Böyleceoluşturulan Polis Eğitim Merkezleri ile hizmet içi eğitimlere gereken önemin verilmesi açısından ciddi birfırsat doğmuştur.Yapılan bu çalışmanın amacı Emniyet Teşkilatındaki hizmet içi eğitim faaliyetleri ve bu doğrultudateşkilat bünyesinde oluşturulan Polis Eğitim Merkezlerinin değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Uygulananankette Bursa Polis Eğitim Merkezinde düzenlenen kurslara katılan toplam 1218 amir ve memur kursiyerlerile 137 öğretim görevlisi örneklem olarak seçilmiştir.Danışmanı: Doç.Dr.Bekir PARLAK Sayfa Sayısı: 170
Özet (Çeviri)
The fast changing conditions of today directly affect the lives of individuals and communities. Allthese improvements not only affect the life of community but also lead to a constant change and increase inthe qualifications an individual needs to possess. Today, the need for person to be educated and constantlyimproved is more than ever. No matter how perfect a person or the institution he serves is, they are doomedto disappear unless they keep up with developments. As far as the self-training or improvement of the staff isconcerned, in-service training is meant.Owing to the fast change in the elements related to crime and security and the fact that this changewill continue faster ever cause not only some variations in the duties of the police but also make continuoustraining a requirement.Training ant duty are not two independent phases but two processes that should be in incessantcontact and relation. A profession and in-service training are whole. Consequently, training does not endwith the one provided at schools. Schools are not only the beginning; the main training is given within thejob. In many developed countries, in their police-training, after the ?short-term theoretical training?, afrequent ?in-service training? is observed.Considering all of these facts, a re-structuring process had been launched in Turkish NationalPolice Force in order to give more consideration to in-service training. With the Police Higher EducationLaw, while 20 Police Schools were transformed into Police Vocational School of Higher Educationproviding 2 year-education, 7 Police School were transformed into Police In-service Training Centers to beused for in-service training courses. Thus, the Police Training Centre has provided a big opportunity for in-service training activities.The primary aim of this study is in-service training activities of Police Organization and theappraisal of Police in-service training centers opened for that reason. In this questionnaire applied in Bursamembers were chosen asPolice Training Centre, 1218 police supervisors and officers and 137 facultysamples.Counselor: Assoc. Prof. Dr.Bekir PARLAK Total Pages: 170