Jean-Paul Sartre ve sahicilik etiği
Jean-Paul Sartre and ethics of authenticity
  1. Tez No: 188521
  2. Yazar: CEM GENÇLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVİZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, sahicilik kavramının varoluşçu düşünce tarihinde farklıfelsefecilerde aldığı anlamlar saptanmış ve bu düşünürlerden biri olan Jean-PaulSartre'ın ?Sahicilik Etiği?nin günümüz insanının etik sorunları için bir çözüm yolu olupolamayacağı tartışılmıştır. Sahici olmak kavramı, düşünürün ontolojisindeki ?kaygı?,?Tanrı'nın yokluğu?, ?umutsuzluk?, ?kişiler arası ilişkiler? kavramlarından yola çıkılmaksuretiyle incelenmiş, kavramların bir etik teori oluşturma yolunda nasıl inşa edildiğianaliz edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, birey değerlerinin olumsal, bireysel vesadece o kişi için seçildiği görülmüştür. Bireyin diğer bireylerle sürekli toplumsal bir ilişkioluşturabilecek bir yönteme dair en ufak bir umudu yoktur. Çünkü diğerleri ilekaçınılmaz bir ihtilaf halindedir ve kendisinin mi yoksa diğerlerinin mi birbirlerine karşıdoğal hakları ve görevleri olduğu konusunda varabileceği bir yer yoktur. Bir toplumdayaşamak isteyen her birey, her şeyin ve herkesin eşit derecede ?fazlalık? olmasınıistemeyebilir. Bundan dolayı varoluşçuluk için düzenli bir toplum yaşamında rasyonel biryol yoktur. Geriye kalır görünen tek kural her bireyin kendini kurtarmasıdır. Bunu da, okendi özgür yaşantısını seçerek yapar.Danışman: Prof.Dr. Ahmet CEVİZCİ Sayfa sayısı: 61
Özet (Çeviri)
In this study, the meaning of being authentic has been identified in thedifferent philosophers of the existentialist history. The discussion of the thesis is if?Sartre?s Ethics of Authenticity? is a solution to the ethical problems of modernindividual. Being authentic concept of Sartre, has been studied in the light of?anguish?, ?forlornness?, ?despair? and ?intersubjectivity? concepts of the philosopher.These concepts have also been analysed to find out how to build an ethical theory. Atthe end of the study, it has been found out that; values are contingent and personal,choosen by the indivual for himself only. Individual has no method that he could hopeto establish a social relation with others. Because he is in an inevitable conflict withothers and could not argue that either he or others had natural rights towards eachother. The individuals in a society cannot wish that everyone is equally ?de trop?.Therefore, there is no rational way open to existentialism to order life in society. Whatseems remaining, each must save himself, by choosing his own life of freedom.Consultant: Prof.Dr. Ahmet CEVİZCİ Number of pages: 61