Üretim ve pazar stratejilerinin entegrasyonu ve bir uygulama
The integration of production and market strategies and an experiment
  1. Tez No: 188553
  2. Yazar: ZEYNEP DEDE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZETZeynep DEDEÜretim ve Pazar Stratejilerinin Entegrasyonu ve Bir UygulamaModernleşme süreci ve bilgi teknolojilerindeki değişme ve gelişmeler; pazardinamikleri ve firmaların üretim stratejilerini oldukça yakından etkilemektedir. Müşterikavramının üretim sisteminin odak noktasına oturmasıyla birlikte; müşteri ihtiyaç veisteklerinin ürün ve / veya hizmeti şekillendirmesi, beraberinde pazar ve üretim yapılarınınbirbirlerine uyumlaştırılması sürecini getirmiştir. Firmalar; rekabet ve belirsizliğin hakimolduğu piyasa koşullarında ya kitlesel üretim yaparak ?maliyet? kalemini esas alacaktır ve?standart? ürün üretecektir. Veyahut; ?farklılaşma? fikrini benimseyip, daima yenilik veteknoloji peşinde koşarak ?gider? unsurunu arka plana itecektir. Her iki strateji de takipettikleri amaç doğrultusunda, farklı bir üretim sistemi kurgulamak durumunda kalacaktır. Buçalışma kapsamında, pazar ve üretim stratejilerinin entegrasyon süreci incelenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde pazar, ürün ve üretim stratejileri hakkında teorik bilgilerverilmiş ve entegrasyon süreci teknoloji, standardizasyon, fiyat, kalite, tasarım gibiözelliklerin yanı sıra; maliyet, esneklik, organizasyon yapısı, lojistik ve personel geliştirmegibi çeşitli kriterlerin kapsamında değerlendirilmiştir. Uygulama bölümünde, bilişimsektöründe faaliyet gösteren Meteksan Bilişim Grubu ile Maliye bakanlığı arasındaki müşteri- tedarikçi ilişkileri açıklanmıştır. Maliye Bakanlığı müşteri, Meteksan ise üretici konumundakabul edilmiş ve say2000i projesi yardımıyla ?müşteri? odaklı çalışan bir sistemincelenmiştir. Proje; teknolojik mimari, üretim-yazılım-donanım altyapıları ileentegrasyon kabiliyeti açısından değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise literatür bilgisiışığında, projenin başarısı ile üstün ve zayıf yönleri sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTZeynep DEDEThe Integration of Production and Market Strategies and An ExperimentModernization process and changes and developments in informationtechnologies affect market dynamics and production strategies of firms closely.Recently, the concept of customer has been the focus point of production systems andneeds and requests of customers have been forming the products and/or services. As aresult, this development has caused harmonisation of market and production strategies.Under market conditions with high level of competition and uncertainty, firms eitherselect ?mass production? and produce ?standart? products focusing on ?cost? item oradopt ?differentiation? principle and keep ?expenditure? notion in the background whilefollowing continuosly innovation and technology. Due to different objectives, each ofthese strategies at the same time requires different production strategies. Consequently,this paper analyses integration process of market and production strategies. At the firstchapter theoritical framework about market, product and production strategies has beendrawn and integration process has been evaluated under the scope of technology,standardization, price, quality, design and also cost, flexibility, organizational structure,logistics and human resources criteria. At the application chapter of thesis, customer-supplier relationship between Meteksan Information Group and Ministry of Finance hasbeen tried to explain as case study. Ministry of Finance has been assumed customer,while Meteksan has been considered as producer. With the help of ?say2000i project?, acustomer-focused system has been studied. Technological architecture, production -software-hardware infrastructure and integration ability of the project have beenevaluated. At the conclusion chapter, success of the project and superior/weak sides ofthe project have been inquired under the light of theoritical information.