N. Machiavelli ve T. Hobbes'ta birey çıkarı-devlet çıkarı ilişkisi
  1. Tez No: 188557
  2. Yazar: MUSTAFA KÖMÜRCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERGUN AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı iki büyük siyasal düşünürün fikirlerini çıkarlara bakışlarıçerçevesinde incelemektir. Burada iki temel çıkar kategorisi ortaya konulmuştur.Birinci kategori bireylerin çıkarlarına dairdir, bu çıkarlar genellikler öz çıkar (self-interest) olarak adlandırılırlar. kinci kategori ise genel çıkarlara dönüktür. Bu çıkarlar,kamu yararı ya da kamusal çıkarlar ve devlet çıkarı olarak belirlenmiştir.Çalışmanın giriş kısmı çalışma çerçevesini sunmak üzere, çeşitli kavramlarıntanımlanmasına ayrılmıştır. Bu bölümde çıkar, öz çıkar, kamu yararı, kamusal çıkar,devlet çıkarı ve raison d'etat gibi kavramlar tanımlanmaya çalışılmış ve özellikle çıkarkavramının doğuşu ve evriminde Machiavelli ve Hobbes'a yapılan vurguların altıçizilmiştir.Çalışmanın ikinci kısmı Orta Çağ düşüncesini anlamaya dönüktür. Bu bölümileride incelenecek düşünürlerin fikirlerini anlama noktasında bir karşılaştırma unsuruolarak görev yapacaktır. Bu bölümde çıkarların özellikle öte dünyaya ait olduğuvurgulanmış, ayrıca birey ve devlet kategorilerinin oluşmadığına dikkat çekilmiştir.Çalışmanın üçüncü kısmı Machiavelli düşüncesini anlamaya dönüktür. Bubölümde başta Machiavelli'nin eserlerine dayanılarak Machiavelli hakkında yazılmışeserlerin de yardımıyla Machiavelli düşüncesi anlamaya çalışılmıştır. Bu bölümdeöncelikle Machiavelli'nin konuyu ele alış tarzı, bakış açısı ve bilimselliği tartışılmıştır.Daha sonra Machiavelli düşüncesinde insanın yerine bakılmıştır. Bu bölümde özellikleMachiavelli düşüncesinde birey kategorisinin oluşup oluşmadığı irdelenmiştir. Dahasonra Machiavelli düşüncesinde devlet incelenmiş ve bu yapılırken Machiavellidüşüncesinin temel kavramlarına (virtu, fortuna, hükümet biçimleri, özgürlük,kamusallık) atıflarda bulunulmuştur. Bu bölümde son olarak Machiavelli düşüncesinderaison d'etat tartışılmıştır.Çalışmanın dördüncü kısmı Hobbes düşüncesini anlamaya dönüktür. Bubölümde izlenen yöntem bir önceki bölümde izlenen yöntemin aynısıdır. Bu bölümdede öncelikle Hobbes'un konuyu ele alış tarzı, bakış açısı, bilimselliği tartışılmıştır.Daha sonra Hobbes düşüncesinde insan konusu irdelenmiştir. Bu bölüme özellikleHobbes düşüncesinde birey kategorisinin nasıl oluştuğu incelenmiştir. Daha sonraHobbes'un siyasal fikirleri incelenmiş, bu yapılırken Hobbes düşüncesin temel1kavramlarına (doğa durumu, doğa yasaları, doğal hak, egemenlik...) atıflardabulunulmuştur. Bu bölümde son olarak Hobbes düşüncesinde uyruk-egemen ilişkileriincelenmiştir.Çalışmanın sonuç bölümünde çalışma konusu bağlamında ve karşılaştırılabilirunsurlar gözetilerek tartışılmıştır. Bu bölümde özellikle Machiavelli düşüncesindebirey ve devletin henüz flu bir biçimde görüldüğü, dolayısıyla çıkarlarının tam olaraktanımlanmadığı, halbuki Hobbes düşüncesinde bu kavramların çok net bir biçimdegörüldüğü ve dolayısıyla bunların çıkarlarının da net olarak tanımlandığı sonucunavarılmıştır.2
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this study is to elaborate two great thinkers? perspevtives on theissue of interest. In this sense two basic interest categories are evaluated. First categoryis about individual interests, in general these are named as self-interest. Secondcategory is about common interest, called state interest.Introduction of the study is reserved for description of various concepts. In thischapter, interest, self-interest, common good, public interest, state interest and raisondetat are defined. Moreover, birth of interest conceptualization and Machiavelli andHobbes? emphasis on its evolution is considered.Second part of the study is for to understand Middle Age thought. In this regardthis chapter help to comparatively analyze thinkers? thought in the following parts. Inthis part Middle Age thought of interest is regarded as a hereafter concept, andfurthermore the absence of individual and state is emphasized.Third part of the study is for to understand Machiavelli?s thought. With thehelp of Machiavelli?s works and the studies on Machiavelli, his thought is evaluated.First of all, his elaboration of the topic, perspective and scientific method isquestioned. Second, the place of human in his thought is looked. Furthermore, theformation of individual category in his thought is analyzed. Also, Machiavelli?s statethought elaborated and the related concepts (virtue, fortune, government forms, liberty,publicity) are referred. Finally, raison detat in his thought is discussed.Fourth part of the study is for to understand Hobbes? thought. The samemethod in the previous chapter is continued in this part. . First of all, his elaboration ofthe topic, perspective and scientific method is questioned. Second, the place of humanin his thought is looked. Furthermore, the formation of individual category in histhought is analyzed. Also, Hobbes?s state thought elaborated and the related concepts(virtue, state of nature, laws of nature, natural right, and sovereignty) are referred.Conclusion of the study discussed the study in the light of the topic of the workand in comparative perspective. In this part, especially it is found that Machiavelli?sthought of individual and state is ambigous. However, in Hobbes? thought theseconceptions are clearly defined, and their interests are obviously elaborated.1