Tarihsel perspektifte Türkiye'de kişi özgürlüğü ve güveniliği
Freedom and security of a person in Turkey in historical perspective
  1. Tez No: 188556
  2. Yazar: NURULLAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
TARİHSEL PERSPEKTİFTE TÜRKİYEDE KİŞİ ÖZGÜRLÜĞÜ VE GÜVENLİĞİÖZETBu çalışmamızda, temel hak ve özgürlükler arasında vazgeçilmez bir yeri olan kişiözgürlüğü ve güvenliği hakkı ele alınmıştır. Çalışmada kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı, Türkve dünya tarihi açısından ele alınıp, günümüzdeki haliyle bir kıyaslama yapılması amaçedinildi. Kavramın geçirdiği tarihsel süreçle birlikte, Türk Anayasalarının kavramı ele alışbiçimi, yürürlükteki Anayasa ve ona göre şekillenen bazı yasalar kişi özgürlüğü ve güvenliğiaçısından irdelenmeye çalışıldı. Yeri geldiğince uluslararası hukuk normları arasında bizim detaraf olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve bu Sözleşmenin Avrupa İnsan HaklarıMahkemesi tarafından uygulanması somut bazı örnekler verilerek anlatıldı.Çalışmamızın birinci bölümünde kişi özgürlüğü ve güvenliği kavramının, tarihi süreçiçerindeki seyri incelendi. Antik Çağdan başlayarak Ortaçağ, oradan Osmanlı Devletindekigelişmeler, uluslararası gelişmeler ve Cumhuriyet Anayasaları irdelendi. İkinci bölümde isegünümüz hukukundaki kişi özgürlüğü ve güvenliği anlayışı 1982 Anayasası paralelinde,konuyla ilgili olan bazı kanunlarla birlikte ele alınarak mevcut halinin anlaşılması hedeflendi.
Özet (Çeviri)
FREEDOM AND SECURITY OF A PERSON IN TURKEY IN HİSTORİCALPERSPECTİVEABSTRACTIn our research, freedom and security of a person, which has a indispensable place inbasic human rights and liberties has been studied. İn the search, the right of freedom andsecurity of a person has been studied in the aspect of Turkish and world?s historiy in order toWith the historical process of the concept, the approach of Turkishmake a comparison.Constitutions has been studied in the aspect of freedom and security of a person, according tovalid Turkish Constitution and some laws which take shape by it. The concept, has beenexplained according to Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedomswhich exists in the international juristic laws and Turkish Republic takes part, also someimplementations of the of European Court of Human Rights.In first section of our research, freedom and security of a person has been studied in theaspect of historical process. İncipiently from Ancient Times, Middle Ages, processes during theof Otoman Empire, international processes and Turkish Republic Constitutions has been studied.In second section, freedom and security of a person has been studied in the mentality of 1982Constitution with some laws which have connections with the concept in order to be understoodexisting situation.