Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin karara katılma durumları
  1. Tez No: 188558
  2. Yazar: MÜGE GÜRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Müge GÜRKAN?Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarında Görev Yapan Öğretmenlerin Karara KatılmaDurumları?ÖZETBu araştırmanın genel amacı, Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarında görevyapan öğretmenlerin okul düzeyinde alınmakta olan kararlara katılma durumları veisteklerine ilişkin algılarını tespit ederek; bu algıların öğretmenlerin bireyseldeğişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır.Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada, öğretmenlerinbireysel özelliklerini belirlemek için beş sorudan oluşan bir form; kararlara katılmadurumlarını ve kararlara katılma isteklerini ilişkin veri toplamak için ise Form A veForm B'den oluşan ?Kararlara Katılma Anketi? kullanılmıştır. Anket formları toplam531 öğretmene uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler aritmetik ortalama,yüzde, standart sapma, t-testi, ANOVA ve LSD testi gibi teknikler kullanılarak analizedilmiştir.Araştırmada şu sonuçlar elde edilmiştir:• Öğretmenler okul düzeyinde alınmakta olan kararlara çok az katılmaktadırlar.• Öğretmenler okul düzeyinde alınmakta olan kararlara katılmayı çokistemektedirler.• Öğretmenler okul düzeyinde alınmakta olan kararlara katıldıklarından dahafazla katılmak istemektedirler.• Öğretmenler okul düzeyinde alınmakta olan öğretimsel kararlara yönetimselkararlardan daha fazla katılmaktadırlar.• Öğretmenler okul düzeyinde alınmakta olan öğretimsel kararlara yönetimselkararlardan daha fazla katılmak istemektedirler.• Öğretmenlerin okul düzeyinde alınmakta olan kararlara katılma durumları ileilgili algıları; cinsiyet, mesleki kıdem, okul kıdemi ve okul türü değişkenlerinegöre anlamlı farklılık göstermektedir.• Öğretmenlerin okul düzeyinde alınmakta olan kararlara katılma istekleri ileilgili algıları; cinsiyet ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Müge GÜRKAN?The State of Participation in Decision Making of Teachers Working at Vocational andTechnical Education Institutions?ABSTRACTThe main objective of this study is to identify the perceptions of teachersworking at Vocational and Technical education institutions on how much theyparticipate and their willingness to participate in decisions made at school level withregard to individual demographic variables; and thus, to determine whether there arestatistically significant differences among their perceptions.The survey-type was used in this study. The survey instrument embodied twoseparate tools. In order to obtain data on individual demographic characteristics of theteachers a 5-question-form was used. To obtain data on how much the teachersparticipate and how much they are willing to participate in decisions, the ?DecisionInvolment Analysis?, which includes Form A and Form B, was used. Thequestionnaires were administered to a 531-teacher sample group. The data obtained wasanalyzed via some statistical techniques such as mean, percentage, standard deviation, t-test, ANOVA, and LSD test.The results of the study are as follows:Teachers participate very little in decisions made at school level.•Teachers are very willing to participate in decisions made at school level.•Teachers are more willing to participate in decisions made at school level•than they really do.Teachers participate more in educational decisions than administrative•decisions made at school level.Teachers are more willing to participate in educational decisions than•administrative decisions made at school level.There are statistically significant differences between the perceptions of•teachers on how much they participate in decisions made at school levelaccording to their demographic characteristics such as gender, professionalseniority, school seniority and school type.There are statistically significant differences between the perceptions of•teachers on how much they are willing to participate in decisions made atschool level according to their demographic characteristics such as genderand school type.