E-devlet ve İstanbul valiliği uygulaması
  1. Tez No: 188569
  2. Yazar: GÖKHAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYKUT POLATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, stanbul Valiliği Resmi nternet Sitesi olan stanbul Genel AğSayfası'nı e-Devlet ölçütleri açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Öncelikle e-Devletin ilkeleri denebilecek bilgiler verilmiş ve stanbul Genel Ağ Sayfası'nınbugünkü durumu ortaya konmuş, daha sonra sayfanın sunduğu hizmetlerin e-Devlethizmetleri ile ne ölçüde örtüştüğü incelenmiş, bu anlamda sayfanın olumlu ve olumsuzyönlerine değinilmiş, son olarak, olumsuzlukların giderilmesi için ne tür çalışmalaryapılması gerektiğine ilişkin önerilerde bulunulmuştur.Birinci bölümde, e-Devletin tanımı yapılıp, ardından özellikleri, amaçları, e-Devlet uygulamalarının altyapı hazırlığı, e-Devlet uygulamalarına geçiş hazırlıkları, e-Devletin kullanım alanları, e-Devletin etkililiğini belirleyen faktörler ve e-Bireyedeğinilip onlar hakkında bilgi verilmiş, e-Devlet dendiğinde ne anlaşılması gerektiğibelirtilmiş, e-Devletle ilgili genel bir çerçeve çizilmiştir.kinci bölümde, stanbul Genel Ağ Sayfası tanıtılmıştır. Sayfanın bölümleri vesunduğu hizmetler hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde, stanbul Genel Ağ Sayfası sunduğu e-Devlet hizmetlerinindüzeyi açısından bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Birinci bölümde verilen bilgilerışığında ortaya çıkan e-Devlet profili, e-Devlet hizmetlerinin sunulması öncesindekihazırlıklar ve bu hizmetlerin başlamasından sonra yapılması gereken çalışmalara göresayfanın durumu değerlendirilmiştir.Tüm bu bilgi ve değerlendirmelere göre, Türkiye'deki e-Devlet hizmetlerikapsamında, bazı ilklere de imza atan stanbul Genel Ağ Sayfası'nın Türkiye'dekivalilik genel ağ sayfaları arasında iyi bir yere sahip olduğu, Türkiye'de e-Devletingeldiği nokta ve eldeki olanaklar açısından bakıldığında valilik genel ağ sayfaları içinyol gösterici bir sayfa olabileceği tespit edilmiştir. Ancak sayfanın bugünkü durumustanbul için yeterli değildir, eksikleri bulunmaktadır, bu eksiklerin giderilmesi vesayfanın daha ileri düzeyde e-Devlet hizmeti sunması için Türkiye çapında vestanbul'da yürütülen e-Devlet çalışmalarına daha çok önem verilmeli, bu çalışmalardaizlenen yöntemlerde değişiklikler yapılmalı, e-Devlete ilişkin istikrarlı bir bilişimpolitikası yürütülmeli, e-Devlete daha fazla parasal kaynak, daha fazla sayıda donanımlıpersonel tahsis edilmelidir; aksi takdirde yapılan tüm çalışmalar hizmetlerinotomasyona dökülmesi anlamına gelecektir ki e-Devletin hedefi bu değildir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the Web Site of Istanbul Governorship (The IstanbulPortal) based on the criteria of eGovernment. First, information concerning the conceptof eGovernment and The Istanbul Portal is presented, then The Istanbul Portal isexamined with respect to the criteria of eGovernment. The advantages anddisadvantages of the portal are stated. Finally, suggestions are presented to make theportal better.In first chapter, eGovernment is defined. The goals, structure, features and stepsof eGovernment, arrangements for eGovernment, in what fields it will work, factorsaffecting performance of eGovernment and eIndividual are mentioned. It is objective tounderstand what e-governmet is. A general framework is drawn concerningeGovernment.In second chapter, The Istanbul Portal is introduced. The parts of the portal andits services are described.In third chapter, The Istanbul Portal is examined with respect to level of itsservices, the basic profile of eGovernment, the preparations before the applications ofeGovernment and exercises after eGovernment started.As a conclusion, The Istanbul Portal is one of the successful governorship websites in Turkey. It can be a model for web sites of the governorships. However, this isnot sufficient for Istanbul. The portal should be better. Some changes should be made inmethods for the applications of eGovernment in stanbul and Turkey. eGovernmentmust be noticed more. Stable policies should be applied for eGovernment. More moneyand equipped staff should be allocated for eGovernment. Otherwise, it would beautomation of public services, but this is not aim of eGovernment.