Mehmet Şakir Paşa'nın hayatı (1856 – 1919)
The life of Mehmet Şakir Pasha (1856 – 1919)
  1. Tez No: 1002846
  2. Yazar: BURCU UYSAL KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET SANCAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Biyografi, History, Biography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
Özet
Çalışmamız, Osmanlı Devleti'nin son dönemine tanıklık etmiş olan asker ve devlet adamlarından Mehmet Şakir Paşa'nın biyografisini oluşturmaktadır. Bu çalışmada Mehmet Şakir Paşa'nın tarihteki yerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda tez oluşturulurken Mehmet Şakir Paşa hakkında bilgi içeren arşiv belgeleri, gazeteler, dönemin şahsiyetlerinin hatıraları ve araştırma eserlerinden faydalanılmıştır. 1856 yılında Batum'a bağlı Livane Kazası'nda doğan Mehmet Şakir Paşa, ilk ve orta eğitimini tamamlamasının ardından 1879 yılında Mekteb-i Harbiye'den yüzbaşı rütbesi ile mezun olmuştur. Aynı sene Mühendishane-i Berr-i Hümayun hocalığına atanmıştır. 1883 yılında eğitim görmek üzere Berlin'e gönderilmiştir. 1887 yılında Berlin'den dönmüş ve Mekteb-i Fünun-u Harbiye-i Şahane'ye tayin edilmiştir. 1901 yılında İşkodra Vali ve Kumandanlığı ve 1903 yılında Kosova Valiliği'nde bulunmuştur. 1905 yılında Yemen'de görevlendirilmiştir. II. Meşrutiyet'in ilanından önce Genel Kurmay Başkanı olarak kabineye atanmıştır. 1908'de Sultan II. Abdülhamit'in seryaverliğini yapmıştır. II. Abdülhamit tahttan indirildikten sonra sürgün edilmiştir. Affedilmesinin ardından 1913 yılında görev için Yemen'e gideceği sırada tekrar sürgüne gönderilmiştir. I. Dünya Savaşı'nın ardından sürgünden dönmüş ve 1919 yılında kurulan I. Damat Ferit hükümetinde Bahriye ve Harbiye Nazırlığı görevlerinde bulunmuştur. Harbiye Nazırlığı esnasında Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'a gönderilmesine vesile olmuştur. 18 Haziran 1919 tarihinde İstanbul'da vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
The study provides a biography of a military commander and statesman who witnessed the final decades of the Ottoman State, Mehmet Sakir Pasha. The goal is to determine where Mehmet Sakir Pasha stands in history. In this context, archived documents and newspaper articles providing information about Mehmet Sakir Pasha, as well as the memoirs of leading personalities of the era, and existing literature were studied. Born in Livane district in Batumi in 1856, Mehmet Sakir Pasha graduated from the Military College in 1879 with the rank of captain. The same year, he was appointed as an instructor at the Military Academy. In 1883, he was sent to Berlin, to receive education. In 1887, upon his return from Berlin, he was appointed to the Imperial College of Military Sciences. In 1901, he was appointed as the Governor and Military Commander of Shkoder, followed by his appointment as the Governor of Kosovo in 1903. In 1905, he was appointed to Yemen. Prior to the 2nd Constitutional Era of the Ottoman Empire, he was a member of the cabinet as the Chief of General Staff. In 1908, he served as the Chief Aide-de-Camp to Abdulhamid II. Upon the deposition of Abdulhamid II, he was exiled. Then he received a pardon and was appointed to serve in Yemen in 1913. However before he took up the position he was once again exiled. His exile finally ended after the First World War, and he took up the Ministers of Navy and Army in the 1st Damat Ferit government in 1919. During his service as the Minister of Navy, he contributed to the appointment of Mustafa Kemal Pasha to Samsun. On 18 June, 1919, he passed away in Istanbul.