Yabancı dil olarak İngilizceyi öğrenen orta öğretim 9. sınıf öğrencileriyle, üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin kullandıkları dil öğrenme stratejilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 188568
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NESRİN BAKIRCI TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZETDil öğrenme stratejileri konusunda yapılmış olan bu araştırma, yabancı dil olarakİngilizceyi yeni öğrenen iki ayrı yaş grubu (16 ve 19-20 yaş) öğrenicisinin kullandığı dilöğrenme stratejilerinin karşılaştırılması amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu yaş grubuöğrenicileri, Dede Korkut Anadolu Lisesi (D.K.A.L.) 9.sınıf ile Yıldız Teknik Üniversitesi(Y.T.Ü.) hazırlık C kuru öğrenicileridir. Uygulama, her iki eğitim kurumundaki 25öğreniciden elde edilen verilere dayalı olarak yürütülmüştür.Bu araştırmada, niceliksel araştırma yöntemi temel alınmıştır. Verilerin toplanmasıamacı ile Oxford'un (1990) 50 soruluk Dil Öğrenme Stratejileri Ölçeği kullanılmıştır. Eldeedilen veriler, her iki kurum öğrenicilerinin kullandıklarını belirttikleri dil öğrenmestratejilerini ortaya koyacak biçimde çözümlenmiştir. Bu çözümlemeye bağlı olarak, ikikurum öğrenicilerinin strateji kullanımlarındaki benzerlik ve farklılıklar belirlenmiştir.Araştırma sonucunda, D.K.A.L. öğrenicileri ile Y.T.Ü. öğrenicilerinin stratejikullanımları arasında benzerlik ve farklılıkların neler olduğu saptanmıştır. Yabancı dil olarakİngilizceyi öğrenmede iki kurumdaki toplam 50 öğrenicinin Oxford (1990) tarafındanbelirlenmiş olan altı strateji grubunda yer alan stratejilerden değişik oranlarda yararlanmışoldukları saptanmıştır. Tüm öğrenicilerin genel strateji kullanımlarının orta düzeyde olduğuanlaşılmıştır. Ancak, D.K.A.L. öğrenicilerinin Y.T.Ü. öğrenicilerine kıyasla strateji kullanımgenel ortalamasının daha yüksek olduğu ve daha fazla strateji grubundan yararlandıklarıbelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis research which was conducted on language learning strategies was carried out inorder to compare the language learning strategies used by the newly learners of English as aForeign Language (EFL) at two different age groups (16 and 19-20 ages). These age groupsof learners are at 9th class at Dede Korkut Anatolian High School (D.K.A.L.) and at YıldızTechnical University (Y.T.Ü.) at preparatory C level classes. This application was done withthe data gathered from 25 learners in both institutions.In this research, quantitative research method was applied. In order to gather the data,the 50-question Strategy Inventory for Language Learning (SILL) of Oxford (1990) was used.The collected data were analysed in such a way that they would reveal which languagelearning strategies the learners of both institutions stated to have used. Depending on thisanalysis, the similarities and differences between the types of strategies used by the learnersof the two institutions were identified.At the end of the research, the similarities and differences between the way D.K.A.L.learners and Y.T.Ü. learners used those strategies were found out. It was revealed that whilelearning EFL, the total number of 50 learners of the two institutions used the strategies thattake place in the sub-strategy group which was identified by Oxford (1990) in variouspercentages. It was seen that the general use of the strategies of all the learners were in themedium level. However, it was found out that the general average of the usage of thestrategies among D.K.A.L. learners were higher comparing to those of the Y.T.Ü. learners,and that the former used more items of the strategy group.