Sosyal sorumluluk projelerinin desteklenmesinde etik değerlerin rolü üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
  1. Tez No: 188579
  2. Yazar: EMEL ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ÇERİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İşletmenin tek sosyal sorumluluğunun karını arttırmaktır görüşünün aksine karlılık yanındabaşka sosyal sorumluluk alanlarının da varlığından bahsedilebilir. Bunlar ekonomiksorumluluk ile birlikte yasal sorumluluk, etik sorumluluk ve gönüllü sorumluluktur.Etik sorumluluklar yasalarda yer almasa da toplumun işletmelerden beklediği doğru ve adildavranışları kapsamaktadır. Etik sorumlulukların içinde tüketicilerin, çalışanlarınhissedarların ve toplumun hak ve adalete ilişkin algılamaları vardır.Bu çalışmada, sosyal sorumluluk projesini destekleyen işletme ile uygulayan sivil toplumörgütünün toplam sorumlulukları ve bu sorumluluk içinde etik sorumluluğun rolü saptanmışve bu doğrultuda karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu amaçla, sosyal sorumluluk projelerinidestekleyen işletme ve sivil toplum örgütü için Archie Carroll'un çalışmasından yola çıkılarakiki ayrı anket formu oluşturulmuş, anket sonrasında toplanan veriler SPSS 12.0 programındaanaliz edilmiştir. Sonuç olarak etik değerler açısından işletme ve sivil toplum algılarınabakıldığında herhangi bir farklılığa rastlanmadığı görülmüştür.ix
Özet (Çeviri)
In contrast to the view that a company?s only responsibility is to increase its shareholders?return on equity, its social responsibility, which can be called legal responsibility, ethicalresponsibility and philanthropic responsibility, should also be mentioned other than itsprofitability.Ethical responsibility is the honest and fair conduct that the society expects from a companyeventhough it is not enforced by law. Ethical responsibility involves the perception of justiceamong the stakeholders such as consumers, employees, shareholders and more widely thepublic.In this study, the overall responsibility of the company supporting the social responsibilityproject and the NGO, non-governmental organization, that is introducing the project arecompared. Also in this paper, the role of ethical responsibility of each party within the overallresponsibility is determined and comparisons have been made in that sense. Taking ArchieCarroll?s work as a reference, two seperate surveys have been prepared for the company andfor the NGOs supporting social responsibility projects and the data collected have beenanalyzed in SPSS 12.0. As a result, no difference has been encountered between the companyperceptions and the NGO perceptions in terms of ethical values.ix