Psikolojik danışman adaylarının özgeciliklerinin, duygusal zekâ, kültürel duyarlılık ve sosyal beğenirlik açısından yordanması
Prediction of altruism of pyschological counselor candidates according to emotional intelligence, cultural sensitivity and social desirability.
  1. Tez No: 524368
  2. Yazar: GÖZDE ŞAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GONCA ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın konusu olan özgecilik, genel anlamda, karşılık beklemeksizin bir başkasına yardım etmek anlamına gelmektedir. Psikolojik danışma profesyonel bir yardım mesleğidir. Bu araştırmanın amacı da psikolojik danışman adaylarının özgecilikleri ile duygusal zekâları, kültürel duyarlılıkları ve sosyal beğenirlikleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Araştırma kapsamında İstanbul'daki vakıf ve devlet üniversitelerinde, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü'nde okuyan 542 lisans öğrencisine ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan psikolojik danışman adaylarının 416'sı kadın, 126'sı erkektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeline uygun olarak düzenlenmiştir. Veri toplamak amacıyla Özgecilik Ölçeği, Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği-Kısa Formu, Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği, İyi İzlenim Bırakma Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda psikolojik danışman adaylarının özgeciliklerinin cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermediği ancak üniversite türüne ve sınıf düzeylerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca özgeciliği, duygusal zekâ, kültürel duyarlılık ve sosyal beğenirliğin yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Özgecilikteki varyansı en çok kültürel duyarlılığın, ardından sosyal beğenirliğin, en az da duygusal zekânın açıkladığı anlaşılmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda, öğrencilerin, kültürel altyapılar hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olacağı, farkındalıklarının, empati düzeylerinin, gerçekçi bakış açılarının ve farklı bireylerle etkileşimlerinin artacağı ders sayıları ile içeriklerinin çoğaltılması önerilmektedir. Ders dışında da bahsedilen kazanımları destekleyecek olan sosyal sorumluluk projelerinin, kulüp faaliyetlerinin ve erasmus imkânlarının gerek öğretim üyeleri gerekse üniversite yönetimi tarafından desteklenmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Altruism, which is the subject of this research, in general means to help someone without waiting for a response. Psychological counseling is a professional help. The purpose of this study is to determine the relationship between the altruism of psychological counselor candidates and their emotional intelligences, cultural sensitivities and social desirabilities. Within the scope of the research, 542 undergraduate students studying at private and public universities in Istanbul, Department of Psychological Counseling and Guidance were reached. 416 of the counselor candidates participating in the study were female, 126 of them were male. The research was organized in accordance with the relational screening model. In order to collect data, Altruism Scale, Emotional Intelligence Scale, Intercultural Sensitivity Scale, Good Impression Scale and Personal Information Form developed by the researcher were used. For the analysis of the data, independent sample t-Test, one-way ANOVA and Multiple Linear Regression Analysis were used. According to the result of the research, there is no significant difference between the altruistic levels of psychological counselor candidates in terms of gender but there is a significant difference in terms of university and class levels. In addition, it was concluded that emotional intelligence, cultural sensitivity and social desirability predict altruism. It is understood that the variance in altruism is mostly explained by cultural sensitivity, followed by social desirability, and least by emotional intelligence. In line with the results of the research, it is suggested that the number and contents of the course should be increased in a way that the students will have more comprehensive knowledge about cultural infrastructures, increase their awareness, empathy levels, realistic perspectives and interaction with different individuals. Outside of the course, it is recommended that social responsibility projects, club activities and erasmus opportunities that will support these achievements should be supported by both academic staff and university management.