Özel Türk ilköğretim okullarında halkla ilişkiler etkinliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 188578
  2. Yazar: SEDA ZEYNEP KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TABANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; özel Türk ilköğretim okullarında halkla ilişkileretkinliklerinin incelenmesidir. Halkla ilişkiler etkinliklerini uygularken yöneticilerin vegörevlilerin üstlendiği rolleri, halkla kurulan iletişimi güçlendirmek için kullanılaniletişim yollarını, okulda halkla ilişkiler programını etkili olarak uygulayabilmek içingereken etkinliklerin yapılıp yapılmadığını ve halkla ilişkilerin verimliliğini ölçmek içingereken yöntemlerin uygulanıp uygulanmadığını incelemek alt amaçlarıoluşturmaktadır. Ayrıca halkla ilişkiler etkinliklerinin; okulun öğrenci sayısı, buetkinlikler için ayrılan okul bütçesi, etkinlikleri hangi birimin uyguladığı, birimdeçalışan kişi sayısı ve çalışan kişilerin mezun olduğu bölüm gibi değişkenlere görefarklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Araştırmada tarama modeli kullanılmış, alan yazın taraması, internet ve anketveri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Kullanılan anket formu ngilizcedenTürkçe'ye uyarlanmış ve 297 öğretmene uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen verileraritmetik ortalama, standart sapma, Anova, Kruskal Wallis-H testi, Post-hoc gibiteknikler kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma bulgularında öğretmenler; yöneticiler ve diğer çalışanların halklailişkiler rollerini gerçekleştirme konusunda ( x = 3.24), okulun halkla kurulan iletişimigüçlendirmek için medya ve iletişim araçlarını kullanmaları konusunda ( x = 3.16), etkilihalkla ilişkiler programı için gereken etkinliklerin yapılması konusunda ( x = 3.35) vehalkla ilişkilerin verimliliğini ölçme etkinlikleri konusunda ( x = 3.02) ?kararsızım?cevabını vermiştir.Bununla birlikte, araştırma bulgularında, halkla ilişkiler ölçeği puanlarının;okulun öğrenci sayısı, halkla ilişkiler bütçesi, halkla ilişkilerden sorumlu olan birim,halkla ilişkiler biriminde çalışan kişi sayısı, birimde çalışanların mezun olduğu bölümdeğişkenlerine göre farklılaştığı yani aritmetik ortalamalar arasındaki farkın istatistikselolarak anlamlı olduğu ortaya çıkmıştır. Etkinliklerin gerçekleştirilmesinde; puanlaröğrenci sayısı fazla olanlar, halkla ilişkiler etkinliklerine yüksek bütçe ayıranlar, halklailişkiler biriminde dört kişi çalıştıranlar, halkla ilişkiler birimi olanlar ve son olarakhalkla ilişkiler etkinliklerini halkla ilişkiler bölümünden mezun olan kişilerin yürüttüğüokullar lehine olmuştur.ii
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is, to investigate the observation of publicrelations activities in private primary schools. There are also sub-purposes of this study.First one is to analyze whether the superitendents and other staff hold their roles infacilitating effective public relations or not. Second one is to analyze whether theactivities, which are essential for applying succesful public relations program inschools, are handled properly or not. Third one is to analyze whether the schools usedmedia outlets and communication venues to strengthen the school?s relationship withcommunity or not. Fourth one is to analyze whether the schools have methods formeasuring public relations efficiency or not. Also it is done to expose, whether theorganizaton of public relations activites changes according to these variables such as thenumber of students in schools, budget for public relations activities, the departmentresponsible from public relations, (public relations department or school administration)number of people working for public relations, the school from which the people(working for public relations) graduated.The survey-type was used in this study. The methods and procedures used incollecting data for this study were qualitative and quantitative, gathered via literature,internet and the survey. The survey instrument was adapted and administered under thepermission of the researcher. A total of 297 teacher comprised the population of thisstudy. Data from the survey was aggregated and analyzed using aritmetic means,standard deviation, ANOVA, Kruskal Wallis- H test, Post-hoc and etc.The research results revealed that the teachers are ?neutral? in the subjects of;the superitendents? and other staff roles in facilitating effective public relations( x =3.24), the usage of media outlets and communication venues ( x =3.16), facilitatingcurrent practices which define effective public relations programs ( x =3.35) and thetypes of methods for measuring public relations efficiency ( x =3.02),Analysis of the variables; the number of the students, budget, the departmentresponsible from public relations, the number of people working for public relations, theschool from which the people graduated, revealed statistical significance. All of thesevariables effect the type and the degree of public relations organization.iii