Toplam kalite yönetiminin yüksek öğretimde devlet konservatuvarlarının müzik bölümlerinde uygulanabilirliği
Practicability of total quality management in higher education of state conservatoire music department
- Tez No: 188581
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
viiÖZETTOPLAM KALİTE YÖNETİMİNİN YÜKSEK ÖĞRETİMDE DEVLETKONSERVATUVARLARININ MÜZİK BÖLÜMLERİNDEUYGULANABİLİRLİĞİHakan AKDENİZMüzik Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüEylül 2005Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet ERKANBu çalışmada Toplam Kalite Yönetimi hakkında genel bir bilgi verilerek, eğitimalanında uygulanabilirliği ve bu yönetim felsefesinin Devlet Konservatuvarlarının MüzikEğitimi Bölümlerinde uygulanabilirlik alanları araştırılmıştır. Toplam Kalite Yönetimifelsefesinin Devlet Konservatuvarları Müzik Eğitimi Bölümlerine uygulanması sonucundabu kurumların 21 yy da çağdaş eğitim sistemi içinde sanatsal üretkenliklerinin veperformanslarının arttıracağı ifade edilmiştir. Bu duruma paralel olarak Toplam KaliteYönetimi Uygulamaları sayesinde Devlet Konservatuvarlarının Müzik EğitimiBölümlerinin sürekli gelişim süreci içinde olmaları ile müzik eğitimi açısından toplumungelişen ihtiyaçlarına olumlu katkılar sağlayacağı üzerinde durulmuştur. Yapılan anketçalışmasıyla öğretim elemanlarının Toplam Kalite Uygulamalarına ilişkin önermelereyaklaşımları ölçülerek, bu yönetim felsefesine bakış açıları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
viiiABSTRACTPRACTICABILITY OF TOTAL QUALITY MANAGEMENT IN HIGHEREDUCATION OF STATE CONSERVATOIRE MUSIC DEPARTMENTHakan AKDENİZDepartment of MusicAfyon Kocatepe University, The Institude of Social SciencesSeptember 2005Advisor: Assist. Prof. Dr. Mehmet ERKANIn this study information about Total Quality Management has been given ingeneral; and practicability in music education area and Musıc Education Department ofState Conservatoıre has been investigated. As a result of practicing Total QualityManagement in Musıc Education Department of State Conservatoıre ıt has been expressedthat artistic productivity and performances will be increased in 21th century moderneducation system. Paralel to this condition, State Conservatoıres contribute to developingrequirements of the community in pozitive manner by Practicing of Total QualityManagement and being in a continuous development process has been discussed. TheApproach of lecturers has been considered with a questionnaire about Practicing of TotalQuality and their point of view about this Management Philosophy has been determined.