Muğla Üniversitesi öğrencilerinin 'klasik gitar' ile ilgili bilgi ve tutumları
The Knowledge and attitudes about 'classical guitar' of students of Mugla University
  1. Tez No: 188597
  2. Yazar: MURAT KAAN KASAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SADIK YÖNDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZETMUĞLA ÜN VERS TES ÖĞRENC LER N N?KLAS K G TAR? LE LG LB LG VE TUTUMLARIKASAR, Murat KaanYüksek Lisans TeziMüzik Eğitimi Anasanat/Anabilim DalıTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Sadık YÖNDEMTemmuz 2006, XIV + 86 SayfaBu araştırma, Muğla Üniversitesi Öğrencilerinin, ?Klasik Gitar? hakkındakibilgi ve tutumlarını ölçmek ve bunları belirleyen eğitsel ve sosyal etkenleriincelemek amacıyla hazırlanmıştır.Öğrencilerin bilgi ve tutumlarının ölçülmesi ve belirleyici etkenlerinincelenmesi için bir anket hazırlanmış ve yaşları 17 ile 30 arasında değişen ve yaşortalaması 21 olan, 182'si erkek, 118'i kız olmak üzere, mesleki müzik eğitimialmayan 300 öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen veriler ortalama, frekans ve yüzdetablolarına dönüştürülmüş ve analizleri yapılmıştır.Elde edilen veriler ve analiz sonuçları, üniversite öğrencilerinin klasikmüziğe karşı genel olarak olumlu bir tutum içinde olduklarını, fakat gitarın popmüzik içindeki kullanımını (pop gitar), klasik müzik içindeki kullanımından dahaolumlu gördüklerini ortaya koymuştur. Bununla birlikte öğrencilerin gitarın klasikmüzik içindeki kullanımıyla ilgili yeterince bilgi sahibi olmadıkları ve klasik gitarıdaha çok pop müzik içinde kullanılan bir enstrüman olarak tanıdıkları anlaşılmıştır.Ayrıca öğrencilerin örgün eğitim kurumlarından aldıkları genel müzik eğitiminiyetersiz gördükleri ve gitar çalmayı öğrenmek için eğitim olanaklarını kısıtlıbuldukları ortaya çıkmıştır.Bu sonuçlara göre, örgün eğitim kurumlarında verilen genel müzikeğitimine önem ve ağırlık verilmesi yaygın eğitim kurumlarının bu yöndedesteklenmesi ve denetlenmesi önerilmiştir. Ayrıca halkın müzik ve çalgı bilgisidüzeylerinin tespit edilmesi ve eksikliklerin giderilebilmesi için bu gibiaraştırmaların ülke çapında yapılmasının gerekliliği vurgulanmıştır.Anahtar Kelimeler : Gitar, Klasik Gitar, Gitar Eğitimi, Müzik, MüzikEğitimi, Klasik Müzik, Pop Müzik;
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE KNOWLEDGE AND ATTITUDESABOUT CLASSICAL GUITAR OFSTUDENTS OF MUĞLA UNIVERSITYKASAR, Murat KaanMaster Thesis of Art ScienceDepartment of Music EducationSupervisor : Asist. Prof. Dr. Sadık YÖNDEMJune, 2006, XIV + 86 PagesThis investigation paper prepared for ? classical guitar ? knowledge, toconsideration of attitude and educational also social factors of Muğla Universitystudents.The questionnaire prepared for the students knowledge about ? classicalguitar ? and the consideration of the attitude also investigate of the diagnostic factors.The questionnaire applicated on between the 17 and 30 ages students. This groupstudents average age is 21 and contained 182 man and 118 women, total 300students. Average, frequency and percentage tables were prepared from obtaineddata and their analyses were made.The obtained data and the results of analysis showed that the universitystudents were generally positive attitude to classical music, but the usage of theguitar was more positive in the pop music according to usage of the classicalmusic. However, they weren?t enough well-informed usage of the guitar inclassical music and they were accepted the classical guitar as a musical instrumentmore used in the pop music. Furthermore, this investigation showed that thegeneral music education was not enough their formerly educational institutionaccording to their expressions and they explained that to play guitar possibilitieswere insufficient.According to this results, to give an importance and the intensify of thegeneral music training of the institutional education also has been proposed toinspection and to be supported of the widespread institutional educations. Inaddition, to determine of the music and usage of the musical instrumentknowledge level of the people and emphasized of the necessity of to remove of thedeficiency in the countrywide.Key Words : Guitar, classical guitar, guitar education, music, musicaleducation, classical music, pop music.