Taktik oyun yaklaşımının tenis öğretimi üzerine etkisi
The Effect of tactical game approach on teaching tennis in a physical education teacher education program
  1. Tez No: 188602
  2. Yazar: SUNA TUZCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bolu ili Merkez ilçesinde bulunan Beden Eğitimi veSpor Yüksekokulu öğrencileri üzerinde, geleneksel yaklaşım ve taktik oyunyaklaşımı doğrultusunda işlenen tenis dersleri sonunda, deneklerin beceri analizi(forehand, backhand, servis) ve maç analizi değerleri açısından gelişim gösteripgöstermediğini araştırmaktır. Araştırmada, deneysel modellerden kontrol gruplu öntest- son test model kullanılmıştır. Bu amaçla, yüksekokulda tenis dersi alandeneklerden bir gruba (deney grubu) taktik oyun yaklaşımı uygulamaları ilehazırlanan program uygulanırken, diğer gruba (kontrol grubu) geleneksel yaklaşımile hazırlanan program uygulanmıştır. Taktik oyun yaklaşımı ile ders işleyen grup; 4kız 4 erkek olmak üzere toplam 8, geleneksel yaklaşım ile ders işleyen grup ise 3 kızve 5 erkek olmak üzere toplam 8 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın başında vesonunda, beceri ve maç analizleri için, uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafındanivhazırlanan gözlem formları kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesindebetimsel istatistik, Wilcoxon işaretli sıralar ve Mann Whitney-U testlerikullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, her iki grup; ön test ve son test değerleriaçısından bakıldığında üç beceride ve maç analizinde kendi içinde gelişmesağlamıştır. Fakat grupların, forehand, backhand, servis beceri analizi erişideğerlerine bakıldığında istatistiksel açıdan anlamlı (p>0,05) bir farkbulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this investigation was to determine the effects of tacticalgame approach on tennis skills in a Physical Education Teacher Education (PETE)program. The data were obtained from 16 undergraduate School of PhysicalEducation students enrolled in a tennis course at a university in Turkey. Subjectswere seven female, nine male students (N=16) and assigned to two groups asexperimental group (n=8) and control group (n=8). The experimental groupcompleted 4-week, twice a week, two hours tactical game approach, control groupreceived 4-week, twice a week, two hours traditional approach only in same content.The results of this study were, micro tennis game sessions recorded and analyzedobserving video tapes with tennis Game Performance Assessment Instrument(GPAI). Moreover, every forehand, backhand, and serve skill recorded via cameraviduring tennis skill test battery for individual skill analysis. A pre-test and post-testexperimental design was applied. Non parametric tests, The Mann Whitney U testwas conducted and the Wilcoxon Signed Rank test was used to determine pre-topost-test changes within the groups. Alpha set at p< 0.5. The results showed thatalthough no significant differences were found between the experimental and controlgroups (p>0.05) in forehand, backhand, serve skill analysis results.