İlköğretim Beden Eğitimi dersinde çoklu zekâ kuramı doğrultusunda yapılan etkinliklerin öğrencilerin bilişsel, duyuşsal, ve devinişsel erişi düzeylerine etkisi
The Effects of the multiple intelligences theory activities on the achievements of student's cognitive, affective and psychomotor domains at the physical education lesson
  1. Tez No: 188603
  2. Yazar: AYLİN ÇELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT MİRZEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalı manın amacı, geleneksel yöntem ve çoklu zeka uygulamalarıdo rultusunda i lenen Beden E itimi ve Spor derslerinin, ö rencilerin bili sel,duyu sal ve psikomotor geli imlerine olan etkisini ara tırmaktır. Ara tırmada,deneysel modellerden deney kontrol gruplu ön test- son test modelikullanılmı tır. Bu amaçla, Bolu'da bir ilkö retim okulunun 6. sınıfö rencilerinden bir gruba (deney grubu) çoklu zekâ kuramı uygulamaları ilehazırlanan program uygulanırken, di er gruba (kontrol grubu) gelenekselivyöntem ile hazırlanan program uygulanmı tır. Deney grubu; 11 kız ve 22erkek olmak üzere toplam 33, kontrol grubu ise 18 kız ve 15 erkek olmaküzere toplam 33 ki iden olu maktadır. Deney gurubu ya ortalaması 11.96 +0.46, kontrol grubu ya ortalaması ise 12.03 0.52'dir. Her ünite ba ında ve+sonunda bili sel alan ö renmelerini ölçmek amacıyla ara tırmacı tarafındanhazırlanmı ve uzman görü leri alınmı çoktan seçmeli test; psikomotorbecerileri ölçmek için de gözlem formları kullanılmı tır. Duyu sal alandakieri iyi belirlemek amacı ile de Beden E itimi ve Spor Tutum Ölçe ikullanılmı tır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 11.0 paketprogramı kullanılarak; betimsel istatistik ve parametrik testlerden olanba ımsız gruplar t testi ve ba ımlı gruplar t testi kullanılmı tır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research the effects of the physicaleducation and sport lessons, which practise multiple intelligences theory andtraditional method, to the student?s cognitive, affective and psychomotorevolutions., The data was collected from the sixth class students in a primaryschool. Experimental model was used in this study. Multiple intelligencestheory activities were used in experimental group and traditional method wasused in control group. The experimental group was constituted 11 girls and 22boys, the control group was constituted 18 girls and 15 boys. The average ageof experimental group was 11.96 + 0.46, control group was 12.03 0.52. At+gymnastics and volleyball units, achievement tests were used to measure forcognitive behaviors and observation forms were used to measure the motorperformance. Attitude scale was used to measure the student? attitude relativeviwith physical education and sport. These enstruments were given to allstudents at the beginnig of the gymnastics unit (pre test) and at the end of thegymnastics and volleyball units (post test). SPSS for Windows programmewas used for data analyse.