Modern seramik sanatında minimalizm
Minimalism in modern ceramic art
- Tez No: 188634
- Danışmanlar: Y.DOÇ. KEMAL ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Sanat Tarihinin uzun geçmişi içinde bir çok sanat akımı varlık göstermiştir.Yaşanan bu akımların çıkış nedenleri ve süreçleri, yaşandığı topluma olan etkileri farklısüreçler içermektedir. Modernist bir akım olarak Minimalizm 1960'larda ortaya çıkmış,önceleri resim ve özellikle heykel sanatında, ilerleyen dönemlerde de Mimarlık, Müzik,Seramik, çmimari, Tekstil, Moda ve genel anlamda birçok farklı tasarım disiplinindenolan sanatçılar tarafından kendi sanat üsluplarına yakın bulunmuştur. Minimalist eserleren temelde yalın ifade dilleriyle, sade ve geometrik biçimleriyle ön plana çıkmaktadır.Özellikle öncü Minimalist heykeller sanayi üretimi malzemelerin işlenmeden kullanımıve genelde birim tekrarları ile yapılan düzenlemelerden oluşmaktadır.Yaklaşık olarak 8-9 bin yıldır insanla birlikte olan seramik ise günümüzde yetkinsanatçıların ellerinde üretilen eserler ile plastik sanatlar içinde yer almıştır. Yalınanlatımlarıyla bilinçli olarak sanatçısı tarafından renk ve biçim açısından indirgenenminimalist eserlerin aksine seramik eserler, üretiminin her aşamasında sanatçısınınizlerini tüm aşamalarda bünyesinde barındırmaktadır. Minimal seramikler gereksizbütün detaylardan, oyunlardan ve çok renklilikten kurtarılarak yalınlığa ulaştırılmıştır.Günümüz Modern Seramik Sanatı'nda yer alan birçok seramik sanatçısıMinimalizm'in tek ve ana renklerin kullanımına dayanan yalın renk anlayışından vebirim esaslı düzenlemelerinden etkilenmiştir.Bu araştırmada tarihsel süreç içerisinde Seramik Sanatı'nın gelişimi, Modernizmkavramı ve Modern Sanat Akımları ele alınarak Modern Seramik Sanatı içerisindekiMinimal yönelimler örneklendirilmiştir. Son aşamada Minimalist anlayışa uygun olarakgerçekleştirilmiş önerilerin tasarım süreci ve örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the long past of the art history, there have been a lot of art movements.Reasons of emergence and duration, their effects on the society includes differentdurations. As a modernist movement, Minimalizm arised in 1960s and many artistsfrom various diciplines, such as primarily painting, sculpture and later architecture,music, ceramics, interior design, textile and fashion, accepted it closer to their own artstyle. In basıc, minimalist artworks come to foreground with their simple expressionsand naked and geometric forms. Particularly pioneer minimalist sculptures arecomposed of usage of unworked industrial material and generally installations whichare made by using repeating modules.Ceramics which has been together with humankind for 8-9 thousand years, isnow among plastic arts with the works created by perfect artists. Ceramic pieces havetraces of their artist in every state of production process on the contrary of minimalistartworks, which are consciously reduced in color and form by their artists, with theirbare expression. Also Minimal ceramics have been reached this bareness by purifyingall unnecessary details, tricks and colorfullness.Lots of contemporary modern ceramic artists have been impressed byMinimalism?s color apprehention based on usage of basic colors and installations basedon repeating modules.In this study, Minimal intentions in Ceramic Art are sampled by taking CeramicArt?s developement in historical duration, modernism concept and modernist artmovement as a starting point. And in the last stage, designing process and samples ofworks accomadeted which are created by Minimalist apprehention.