Reklamda bilgi içeriği: Türkiye'deki gazete ve TV reklamlarına yönelik karşılaştırmalı bir araştırma
Information content in advertising: A comparative research direct to newspaper and TV advertising in Turkey
  1. Tez No: 188633
  2. Yazar: YASEMİN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH UZTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Tüketicinin ekonomik, sosyal ve psikolojik risklerini azaltarak doğru satın alma kararıverebilmesi için ürün ve hizmetler hakkında tüketiciyi bilgilendirmesi, reklamın en temelfonksiyonlarından birisidir. Bunun yanı sıra, tüketiciler açısından önemli bir bilgi kaynağıolduğu için öncelikli olarak reklamları tercih etmesi ve işletmelerin de üzerinde kontrolgücünün olması nedeniyle reklamlar; en çok tercih edilen pazarlama iletişimi aracıdır.Reklamın bilgilendirici rolünü yerine getirmesi gerekliliği, sadece tüketiciler için değil,yaratıcı stratejilerini planlarken tüketicilerin bilgi ihtiyaçlarını göz önüne alması gerekenreklamcılar için de önemli bir konudur.Ancak tüketim kültürünün etkileri sonucunda değişen tüketici-ürün ilişkisi nedeniyletüketicilerin ürünlerden beklentilerinin işlevsellikten çok sembolik değerlere yönelmesi veiçinde yaşadığı toplum tarafından da sembolik anlamının algılanması sonucu, reklam sektörüstratejilerini değiştirme ihtiyacı duymuştur. Reklam stratejilerinde görülen en belirgin özellikise mesaj içeriğinin farklılaşarak daha sanatsal ve duygusal strateji eğilimli olmasıdır.Bu araştırmada, değişime rağmen tüketici için yararlı olabilecek nitelikte bilgininreklam aracılığıyla ne oranda aktarıldığı, ne tarz bilgilerin tüketicilere sunulduğu, reklamdakibilgi içeriğini etkileyen unsurların tüketici özellikleri temelinde reklamlara nasıl yansıdığıdeğerlendirilmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, Türk televizyon ve gazete reklamlarınınbilgilendirici olma özelliklerini analiz etmektir.Araştırma sonuçlarına göre; günümüzde Türkiye'de yayınlanan reklamların oldukçayüksek oranda bilgi içeriğine sahip olduğu; hem genel dağılımda hem de ürün kategorilerinegöre bilgi içeriği ve bilgi kriterleri dağılımının farklılık gösterdiği ancak bu farklılığa rağmentüm ürün kategorilerinde belli bilgi kriterlerinde yoğunlaşmanın olduğu görülmektedir.Ayrıca gazete reklamlarının, TV reklamlarına göre daha fazla bilgi içeriği oranına sahipolduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
To give information to the consumers regarding the products and services in order thatconsumers gives true buying decision by reducing his economical, social and physchologicalrisks is one of the basic functions of advertising. In addition, since consumers preferadvertising at first because of being an important source of information and firms have controlpower, it is the most preferenced marketing communication tool. The fact that advertisingshould fulfill its informative role is an important subject not only for consumers but also forthe advertisers who should plan their creative strategies by taking into consideration theinformation needed of the consumers.But because that consumer-product relation changed by the result of consumptionculture, as a result consumers? expectations from products have turned more much towardssymbolic values from functional and products? symbolic values has been percieved bysociety that consumers live in too, advertising sector needs to change strategies. The clearestproperty seen in advertising strategies is that message content is biased more artistic andemotional strategy by changing.In this research, in spite of changing, how information which can be useful forconsumer are transfered by advertising, what kind of information is given to consumers, howelements which affect to information content in advertising reflect to advertising, areevaluated. The aim of this research is to analize Turkish tv and newspaper commercials interms of information content.Research results show that Turkish advertising has high ratio information content and,information content and information criterias dispersion show differences according to bothgeneral dispersion and product categories. In spite of this difference, it is noticed that someinformation criterias become dense at all product categories. Besides, newspaper commercialshave more information content than tv commercials.