İcra ve İflâs Kanununa göre sermaye şirketleri ve kooperatiflerde iflâsın ertelenmesi talebi (İİK m. 179)
The Request of the adjournment of bankruptcy in corporations and cooperatives according to the code of debt enforcement and bankruptcy
- Tez No: 188635
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK KONURALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜCRA ve FLÂS KANUNU'NA GÖRESERMAYE Ş RKETLER ve KOOPERAT FLERDEFLÂSIN ERTELENMES TALEBBarış ToramanÖzel Hukuk Ana Bilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ocak, 2006Danışman: Doç. Dr. Halûk Konuralpcra ve flâs Kanunu'na göre sermaye şirketleri ve kooperatiflerde iflâsın ertelenmesitalebi başlığını taşıyan bu çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. flâsın ertelenmesimüessesesi, 4949 sayılı Kanunla cra ve flâs Kanunu'nda yapılan değişikliklerden öncesadece Türk Ticaret Kanunu'nun 324. Maddesinin ikinci fıkrasında yer almaktayken,değişikliklerle birlikte, cra ve flâs Kanunu'nun 179 ve devamındaki maddelerindedüzenlenmiş bulunmaktadır. Müessese, borca batık durumdaki şirketlerin malû durumununiyileştirilmesini amaçlamaktadır.Birinci bölümde, iflâsın ertelenmesine ilişkin genel bilgiler verilmiştir. Bu bölümde,iflâsın ertelenmesinin tanımı, amacı ve hukukû niteliği üzerinde durulmuş; ayrıca aynıKanunda yer alan ve kural olarak aynı amaca hizmet eden diğer müesseselerle benzerlik vefarkları incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde erteleme talebinde bulunulması ele alınmıştır. Önceliklekimlerin talepte bulunma hakkına sahip olduğu üzerinde durulmuş; daha sonra sırasıyla,erteleme talebi ile iflâs talebi arasındaki ilişki, talep açısından görevli ve yetkili mahkeme,talebin ne şekilde yapılacağı ve zamanı ve taleple birlikte mahkemeye verilmesi gereken bilgive belgeler ile yatırılması gereken harç ve masraflar ele alınmıştır.Üçüncü bölümde, erteleme talebinin kabul edilmesi için gereken şartlardeğerlendirilmiştir. Bu bölümde öncelikle borca batıklık ve malû durumun iyileştirilmesiimkânı incelenmiştir. Daha sonra talebin kabul edilmesine ilişkin diğer bazı olumlu veolumsuz hususlar üzerinde durulmuştur.Çalışma, konu hakkındaki tespitlerimizin yer aldığı sonuç kısmıyla sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE REQUEST OF THE ADJOURNMENT OF BANKRUPTCY INCORPORATIONS AND COOPERATIVES ACCORDING TO THE CODE OF DEBTENFORCEMENT AND BANKRUPTCYBarış ToramanDepartment of Private LawAnadolu University Institute of Social SciencesSupervisor: Assoc. Prof. Halûk KonuralpThis thesis titled The Request of the Adjournment of Bankruptcy in Corporations andCooperatives According to The Code of Debt Enforcement and Bankruptcy is composed ofthree main chapter. The institution of the adjournment of bankruptcy, which was placed inthe Article 324 of Turkish Commercial Code, consists in the 179th and subsequent articles ofthe Code of Debt Enforcement and Bankruptcy after the amendment to the Code by Law no.4949. This institution aims the reorganization of the corporations which are in overindebtness.In Chapter One, as a general information, definition, purpose and legal character of theadjournment of bankruptcy will be analised, as well as its comparasion to other similarinstitutions take place in the Code and serves same purposes in principle.Second chapter examines the request of adjournment. This chapter, first of all, inquiresthat who has the right to reuquest and then, the relation between the request of adjournmentand the request of bankruptcy, matter of jurisdiction (competence and venue of the court), theprocedure and time of making the request, information to be given and documents to besubmitted to the court and the taxes and the fees to be paid will be studied.In the last chapter, conditions required for the allowence of the adjournment requestwill be investigated. In this context, after the examination of over indebtness and oppurtinityof bonification of financial conditions, some positive and negative matters in relation with theallowence of the request will be evaluated.My thesis ends with a conclusion with comments on the subject.