Postmodernizmin seramik sanatına etkileri
Influence of postmodernism on ceramic art
- Tez No: 235147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATİH KARAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Postmodernizm 19. yüzyıl sonrası sanatçıların farklılık ve yenilik arayışlarıyla ortaya çıkmış bir akımdır. O zamanlardan günümüze değin sanattaki değişim çabası devam etmiştir. II. Dünya savaşı sonunda sanayileşme ve kentselleşme süreciyle meydana gelen Modernizmin tekdüzeleşmiş yapısına karşı bir başkaldırı olan bu hareket, eskiye atıfta bulunma ve buna yeni yorumlamalar katma yönünde ilerlemiştir. Plastik sanatlarda da bir hayli boyut kazanmış olan postmodern yaklaşım, artık çağdaş yorumlarla buluşarak yepyeni bir soluk bulmuştur. Sanatsal bir ifade aracı olan seramik malzeme; bir sanat dalı olarak kabul edildikten sonra, Postmodern Akım'dan etkilenmiş ve birçok eser verilmiştir.?Postmodernizmin Seramik Sanatına Etkileri? başlıklı bu çalışmada, 1960 sonrası günümüze kadar Postmodern Akım'ın seramik sanatı üzerindeki etkileri ve gelişimi araştırılmıştır. Postmodernizm'in ne olduğu, onu ortaya koyan sebepler ile birlikte incelenerek toplumsal, düşünsel ve sanatsal anlamda nasıl bir durum meydana getirdiği incelenmiştir.Ayrıca bu çalışmada postmodernist yaklaşımların ekonomiye, siyasete ve kültürel yaşama bağlı olarak sanatsal anlamdaki etkileşimi araştırılmıştır ve son dönem postmodern seramik eserlerin nitelikleri, malzemenin kullanımı ve günümüz sanatına katkıları figüratif, soyut ve minimal açıdan sınıflandırılarak irdelenmiştir. Araştırma sonucunda modern sanata ve günümüz popülizmine göndermeler yapan düzenlemelerin yer aldığı bir sergiye zemin hazırlanmıştır.Anahtar SözcüklerPostmodernizm, Post Minimalizm, Modernizm, Seramik, Pop Art, Sanat.
Özet (Çeviri)
Postmodernism is a movement that emerged as the result of the post-19th century artist?s search for difference and innovation. This attempt of change in art has been continued since then. Being an uprising against uniform structure of Modernism that emerged with industrialization and urbanization process after World War II, this movement followed a way toward referring to the old and adding new interpretation to this. The postmodern attitude which also acquired dimension in plastic arts found a new soul by meeting with new contemporary interpretation. After being accepted as a branch of art, ceramic material was influenced by postmodern movement as an expression tool and a lot of conceptual works was produced.For this study titled“Influence of Postmodernism on Ceramic Art”, impact of Postmodernist movement on ceramic art and its direction from post-1960 to present was studied. Also it was reasearched the general Postmodernism concept together with the reasons that lead to emergence of it and the situation it created in social, intellectual and artictic sense.In the study, the interaction between Postmodernist approaches and its effects on art in terms of economics, politics and cultural life was studied as well as the qualification of the late postmodern ceramic works, material usage and contributions to the today?s art, being classified in figurative, abstract and minimal sense. The results of the research established a ground for an exhibition in which the arrangements that referred to modern art and today?s populism took part.Key wordsPostmodernism, Post Minimalism, Modernism, Ceramic, Pop Art, Art