Bağımsızlıktan sonra Azerbaycan'ın yaşadığı iktisadi dönüşüm süreci ve bugün varılan nokta
After the independence the transformation process which Azerbaijan experienced and the point arrived today
- Tez No: 188641
- Danışmanlar: PROF.DR. NECAT BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
iiYÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜBAĞIMSIZLIKTAN SONRA AZERBAYCAN'IN YAŞADIĞI İKTİSADİ DÖNÜŞÜMSÜRECİ VE BUGÜN VARILAN NOKTASarvar Gurbanovİktisat Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2005Danışman: Prof.Dr. C.Necat BerberoğluAzerbaycan ekonomisi 1990 yılında SSCB'nin dağılmasından ve 1991 yılındabağımsızlığını kazanmasından sonra büyük bir ekonomik bunalımla karşı karşıya kalmıştır.Bağımsızlığının ilk yıllarında dört sene süren ve ekonomik yapının tamamını kapsayan birekonomik küçülmeyle karşı karşıya kalmış ve göstergelerinde sürekli azalma trendi gözlenmiştir.Ekonomik problemlere çözüm arayışları sonucunda uygulanan politikalarla 1996 yılındanitibaren Azerbaycan ekonomisi tekrar büyüme sürecine girmiştir. Uluslararası şirketlerleimzalanan anlaşmalar Azerbaycan petrol kaynaklarının dünya pazarlarına ulaşmasını sağlanmış,ülke ekonomisine önemli kazanımlar sağlayacak bir çok ticari ortaklık kurulmuştur. Daha sonraözellikle uluslararası organizasyonlarla yapılan işbirliği çerçevesinde enflasyon önemli ölçüdeyenilmiş ve makro ekonomik istikrar sağlanmıştır. Bugün ise Azerbaycan özellikle Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattıyla dünya pazarlarına petrolünü pazarlayarak önümüzdeki birkaç yıl içerisindeyıllık %20 büyümeyi hedefleyen bir ülke haline gelmiştir. Ayrıca petrolden elde edilen gelirleekonomi için önemli sakınca doğuran ?Hollanda Sendromu?na çözüm bulunmaya çalışılmış, buamaçla oluşturulan ?Petrol Fonu?ndan diğer sektörlerin gelişimi için daha fazla kaynak ayrılmasıamaçlanmıştır. Ekonominin vardığı istikrarla oluşan olumlu ortam sonucunda 2006 yılındanitibaren Azerbaycan milli parası manat'ın yeniden değerlenmesi kararlaştırılmış ve dövizkurunda kalıcı istikrar hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTAzerbaijan economy came across very huge economic depression because of the seperationfrom Soviet Union in 1990 and independence in 1991. In the beginning years of theindependence, the economic crisis which covered whole economy shrank the growth and on theeconomic indicators decrasing was observed. As a result of looking for new remedies foreconomic problems, Azerbaijan economy started to grow again after 1996. To sign agreementswith multi national companies provided Azerbaijan oil to reach world market and made itpossible to gain important interets for country by building trade co-operation. Then especiallyagreements with international financial institutions, infliation was controlled widely and achievedthe macro-economic stability. Today Azerbaijan is in a position of a country which is aiming togain %20 growth rate for many subsequent years, especially because of marketing its oil to worldmarkets by Baku-Tiflis-Ceyhan pipeline. Furthermore, with the income that is earned from oilsector Azerbaycan aims to find remedy for harfmul effects of ?Holland Syndrome?, and as aresult of this purpose; improving non-oil sectors-arranged a source of reserve named by ?OilFund?. Because of macro-economic stability that economy has reached, Azerbaijan governmentdecided the denomination of the national currency after 2006 and permanent stability ofexchange rates.