Otomotiv sanayi ürünlerinin internet üzerinden pazarlanması ve üniversite öğretim üyelerinin on-line otomobil satın alma tercihleri üzerine bir uygulama
Marketing automotive industry products on internet and an application about on-line automobile purchasing preferences of the university education members
  1. Tez No: 188642
  2. Yazar: İLKER ÇİLDİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEZİHE FİGEN BALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜOTOMOT V SANAY ÜRÜNLER N N NTERNET ÜZER NDEN PAZARLANMASIve ÜN VERS TE ÖĞRET M ÜYELER N N ON-L NE OTOMOB L SATIN ALMATERC HLER ÜZER NE B R UYGULAMAlker Ç LD Rşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat-2006Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nezihe Figen BALTA?Karayolları Taşıt Araçları malat Sanayi? olarak tanımlanan otomotiv sanayi, yarat-tığı katma değer, sağladığı istihdam, geliştirdiği teknolojiler ve yaptığı yatırımlarla, dünyaekonomisinde önemli bir yere sahiptir.Otomobil, arazi aracı, minibüs, otobüs, kamyon vb. otomotiv ana sanayi ürünleri ilecam, lastik vb. otomotiv yan sanayi ürünlerinin imalat, montaj ve onarımını kapsayan oto-motiv sanayi, Panhard&Levassor, Ford, Toyota gibi öncü firmalarca geliştirilen, devrim nite-liğindeki üretim anlayışları doğrultusunda şekillenerek günümüzdeki yapısına ulaşmıştır.Otomotiv sanayi ürünlerine yönelik pazarlama anlayışları da üretim anlayışlarına bağlıolarak gelişerek, günümüz otomotiv sanayi ürünleri pazarlamasını oluşturmuştur.20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren yaşanan bilimsel ve teknolojik gelişmeler, yerelve üretim odaklı bir yapıya sahip olan otomotiv sanayi ürünleri pazarlamasını, küresel vemüşteri odaklı bir yapıya dönüştürmüş, bu dönüşümde küresel iletişimi kolaylaştıran ? nter-net? önemli bir fonksiyon üstlenmiştir.Otomotiv sanayi, önceleri pazarlama faaliyetlerini destekleyici küresel bir ?tanıtım?ortamı olarak kullandığı interneti zamanla küresel bir ?satış? ortamına dönüştürmeye çabala-sa da, internetin fiziksel ortamdan ?farklı? bir pazarlama ortamı olması nedeniyle başarılı ola-mamıştır.nternet, sanal, etkileşimli iletişim/satış sürecinde müşterileri güçlü kılan farklı birpazarlama ortamıdır. Otomotiv sanayi ürünleri pazarlamasının üretim sürecinden başlayarakbu farklı ortamın gerektirdiği şekilde yeniden yapılandırılması, internetin küresel bir satışortamına dönüştürülmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMARKETING AUTOMOTIVE INDUSTRY PRODUCTS ON INTERNET and ANAPPLICATION ABOUT ON-LINE AUTOMOBILE PURCHASING PREFERENCESof the UNIVERSITY EDUCATION MEMBERSAutomotive Industry, which is defined as ?Highway Transportation Vehicles Pro-duction Industry?, is possessing a very important place within the World?s Economy with itscreated added value, obtained employment, developed technologies and done investments.Automotive Industry that is comprising production, assembly and repair of basicindustry products like automobiles, land vehicles, minibuses, buses, trucks and sub-industryproducts like auto-glass, tire etc has been reached up today?s structure by shaping in thedirections of production understandings as revolution characteristics that has been developedby pioneer companies like Panhard & Levassor, Ford, Toyota.Marketing understandings oriented towards Automotive Industry Products has alsobeen developed by linking to production understandings, formed today?s automotive industryproducts marketing.Beginning from the second half of 20TH Century, experienced scientific and tech-nological developments have been transformed automotive industry products marketingwhich are mastering local and production oriented structure, into global and customer orientedstructure; internet has been undertaken an important function that is giving ease to globalcommunication within this fransformation.Automotive Industry, which had formerly used internet as global ?promotion? meanssupporting its marketing activities, has been yet tried to transform it a global ?sales? means,but not succeeded reasoned from internet?s being a different marketing means than physicalmeans.Internet is a different marketing means that is rendering the customers powerful in theprocess of imaginary, interactioned, communication/sales. Re-structuring this different meansin required manner beginning from the production process of automotive industry productsmarketing could ensure transformation of internet into a global sales means.