Bağımsızlıktan sonra Azerbaycan'da basın ve iktidar ilişkileri
- Tez No: 133869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ULUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
105 ÖZET Azerbaycan Sovyetler Birliğinden ayrılarak bağımsızlığını kazandığı 90'lı yıllarda basın demokratik yaşamın temel unsurlarından biri olarak görülmeğe başlandı. Sosyal artışın yaşandığı basın dünyası bağımsızlığını elde eden ulusun kendi kaderini tayin etme mücadelesinde önemli faktör olarak sahneye çıktı. Bu bakımdan iktidarı eleştiren, denetleyen bir basın ve gazetecilik anlayışı egemenlik kazandı. Bu mücadele sürecinde basın bir yandan iktidar baskısı altında faaliyeti sürdürmeye çalışırken diğer yandan da serbest bazar konusunda kendine yeni ufuklar açmayı başarmıştır. Azerbaycan basını Liberal Çoğulcu Yaklaşımın savlarıyla uyuşmayan bir yapıya sahiptir. Bu çalışma Liberal Çoğulcu Yaklaşımın iletişim sureci ve bu sürecin iktidara yansıması, gazetecilik mesleğine ilişkin varsayımların gazetecilerin gözlem ve deneğimlerine dayanarak sorgulanmasını içermektedir. Aynı zamanda iktidara bağlı yayın organlarının faaliyetleri de bu araştırma içinde yer almaktadir.
Özet (Çeviri)
106 ABSTRACT In the years 1900 when Azarbeijan declared its independence from the Soviet Union, Press considered to be one of the basic fundemental factors for the democratic life.lt has played an important rolein the determination of the struggle of the nation's own destiny.which gained its independence. From this point of view.a good understanding of the press and the journalism.which critises and controls the power has come into being. During this struggle.the press has succeeded in opening new horizons for irself in free market affairs.while it is continuing its activities even under the pressures of the power. Azarbeijan Press has a characteristics that doesn't match to claims of Liberal Pluralist Approaches.This study contains the investigations fully based on the observations and experiences of the journalists.and claims related to journalism occupation along with the influence of this duration on the power and the communication period of Liberal Pluralist Approaches.also including the activites of some press organizations on behalf of the power.