Esterabadi ve Şerhu'l Kafiyesi ışığında Nahiv ilmindeki yeri
Astarabadi and his place in arabic gramer (syntax) in the light of his Sharh kafiyah
- Tez No: 188650
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET YALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Arapça'nın klâsik İslâmû disiplinler ve İslâm medeniyeti için ortak dil olduğunusöylemek mümkündür. Arap Dili üzerine en değerli eserlerden biri, İbn Hâcib'in el-Kâfiye'sidir. İfadeleri oldukça muğlak olan bu esere çok sayıda şerh yazılmış ve buşerhler Orta Asya ve Osmanlı medreselerinde ders kitabı olarak kullanılmıştır.Şüphesiz, el-Esterâbâdû'nin Şerhu'l-Kâfiye'si el-Kâfiye'nin en önemli şerhlerindenbirisidir. el-Esterâbâdû eserinde yalnızca el-Kâfiye'yi şerh etmez, aynı zamandakendisinden önceki pek çok dil âliminin görüşlerini inceleyerek bunların bir kısmınıdestekler ve hatalı gördüğü diğerlerini de eleştirir. Her konuda kendi görüşleri vetercihlerini de ifade etmesi, el-Esterâbâdû'nin Şerh'ini daha değerli hale getirmektedir.Bu tezde, el-Esterâbâdû'nin etkilediği ve etkilendiği şahıslar, Arap gramerine (nahivilmine) katkıları, görüşleri ve bu alandaki yeri ele alınmaktadır.Danışman: Doç. Dr. Mehmet YALAR Sayfa Sayısı: 165
Özet (Çeviri)
It may be said that Arabic is lingua franca for the classical Islamicdisciplines and civilization. One of the most valuable works upon Arabic languageis Ibn HÄjib?s al-KÄfiyah. Numerous commentaries were written for this workwhich its expressions are quite ambiguous and these commentaries were used astextbook in Central Asian and Ottoman madrasahs. Certainly, al-AstarÄbÄdÄ«?sSharh al-KÄfiyah is one of the most important commentaries of al-KÄfiyah. In hiswork, al-AstarÄbÄdÄ« does not only comment on al-KÄfiyah but also examines theviews of many former philologists and supports some of them and critisizes theothers which he thinks they are false. To express his own view and choice on everysubject makes al-AstarÄbÄdÄ«?s Sharh more valuable. In this thesis, the peoplewhom he effected and he was effected, his contributions to Arabic grammar(syntax), his views and his place in this area were examined.Advisor: Doç. Dr. Mehmet YALAR Page: 165