İslam Hukuk metodolojisinde İmam Serahsi'ye göre Emir ve Nehiy
Command and forbit in the methodology of Islamic Law according to Imam al-Sarakhsi
- Tez No: 188651
- Danışmanlar: PROF.DR. YUNUS VEHBİ YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Genel hukuk literatürü içerisinde özgün bir yapıya sahip olan slâm hukukmetodolojisi (usûl-i fıkıh), slâm hukukunun (fıkhın) önemli konularından biri olan emirve nehiy konusunu ayrıntılarıyla incelemektedir. Zira emir ve nehiy konusu, fıkhınkısımları olan ibadet, muamelat ve ukubat (ceza hukuku) konuları ile yakından ilgilidir.Bu nedenle, slam hukuku geleneğinde önemli bir yere sahip olan mam Serahsû, otuzciltlik meşhur el-Mebsût'unu imlâ ettirdikten sonra, bu eserde ele aldığı fer'û meselelereait konulara temel teşkil etmesi için telif ettirdiği el-Usûl adlı eserinde, emir ve nehiykonusunu farklı görüşlere de yer vererek ele almıştır. Dolayısıyla, ? slâm HukukMetodolojisinde mam Serahsû'ye Göre Emir ve Nehiy? adlı tezimizde sözü edilenkonunun, bu kaynak eserde ne şekilde ele alınıp, hangi esaslar çerçevesindetemellendirildiği incelenmiştir.Danışman: Prof. Dr. Y. Vehbi YAVUZ Sayfa Sayısı: 127
Özet (Çeviri)
Methodology of Islamic law (usÅ«l al-fiqh) has an original structure in general lawliterature and it elaborates ?command and forbid? which is one of important topics ofIslamic law (fiqh). For, the ?command and forbid? is closely related to branches ofIslamic law, i. e. worship, mu`ÄmalÄt and uqÅ«bÄt (penal law). ImÄm al-SarakhsÄ«examined the ?command and forbid? referring to different point of views in his al-UsÅ«lwhich he wrote to be a basis for accessory problems in his distinguished work, al-MabsÅ«t. Consequently, in the dissertation, ?Command and Forbid in the Methodologyof Islamic Law According to ImÄm al-SarakhsÄ«?, it was examined that how the matter inquestion was elaborated and established firmly in al-SarakhsÄ«?s al-UsÅ«l.Advisor: Prof. Dr. Y. Vehbi YAVUZ Page: 127