İşlem sıklığı ve hacmi ile fiyat volatilitesi ilişkisi: İMKB örneği
The Relation of trade frequency and volume with price volatility: IMKB version
- Tez No: 188663
- Danışmanlar: PROF.DR. EBRU ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
EKONOMETRİ ANA BİLİM DALIEKONOMETRİ BİLİM DALIİŞLEM SIKLIĞI VE HACMİ İLE FİYAT VOLATİLİTESİ İLİŞKİSİ :İMKB ÖRNEĞİSelim TÜZÜNTÜRK(Yüksek Lisans Tezi)Bu çalışma, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda hisse senedi fiyat volatilitesi veişlem hacmi bileşenleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Nasdaq ve LondraBorsalarında önceki analizler hisse senedi fiyat volatilitesinin ortalama işlem hacmi iledeğil işlem sıklığı ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu çalışma İstanbul MenkulKıymetler Borsası'nda 2003 yılındaki Ulusal 30 ve 100 endekslerini içeren hissesenetlerinin günlük alım satım verisine dayanmaktadır. Kullanılan doğrusal modelinbağımlı değişkeni hisse senedi fiyat volatilitesi, bağımsız değişkenleri işlem sıklığı veortalama işlem hacmidir. Bu denklem panel veri regresyon modelleri kullanılaraktahmin edilmiştir. Nasdaq ve Londra Borsaları'nda belgelenmiş günlük volatilitebulgularına benzer olarak, kapanıştan kapanışa volatilite işlem sıklığı ve ortalama işlemhacminin her ikisi üzerine regres edildiği zaman, sadece işlem sıklığının parametresininişareti pozitiftir. Ortalama işlem hacminin parametresinin işareti negatiftir. Bu bulguİstanbul Menkul Kıymetler Borsası sonuçlarının işlemcilerin ters seçim etkisine maruzkaldığı, bilgili işlemin yapıldığı stratejik modeller ve likidite işlemleri olarakaçıklanabileceğini ima etmektedir. Böylece, bu bulgular 2003 yılında İstanbul MenkulKıymetler Borsası'nda içeridekiler tarafından içeriden öğrenenler ticaretinin yapıldığınaişaret etmektedir .Danışmanı : Prof. Dr. Ebru ERTAŞ Sayfa sayısı: 170
Özet (Çeviri)
ECONOMETRICS MAIN DISCIPLINEECONOMETRICS DISCIPLINETHE RELATION OF TRADE FREQUENCY AND VOLUME WITH PRICEVOLATILITY :IMKB VERSIONSelim TÜZÜNTÜRK(Master Thesis)This study examines the relation between stock price volatility and determinants oftrade size on the İstanbul Stock Exchange. Prior analyses of Nasdaq and London StockExchange show that stock price volatility is associated with the trade frequency but isnot with average trade size. This study is based on daily transactions data for stockscomprising the National 30 and 100 index on the İstanbul Stock Exchange in the year of2003. Stock price volatility is the dependent variable, trade frequency and average tradesize are independent variables of the linear model which we use. We estimate thisequation using Panel Data Regression models. Similar to daily volatility evidencedocumented for Nasdaq and London Stocks, when close to close volatility is regressedagainst both the trade frequency and average trade size, only the trade frequency?sparameter?s sign is positive. The average trade size?s parameter?s sign is negative. Thisevidence suggests that İstanbul Stock Exchange results can be explained in terms ofliquidity trading and strategic models of informed trading, which subject traders toadverse selection effects. Thus, these evidence indicates that insiders trading are beingdone by the insiders on the İstanbul Stock Exchange in the year of 2003.Advisor : Prof. Dr. Ebru ERTAŞ Page number: 170