Feminizm ve İslam ilişkisi: 'İslami feminizm'
The Relationship of feminism and Islam: 'Islamist feminism'
- Tez No: 188664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT GÖKIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Batı' da başlayarak zamanla tüm dünyayı etkisi altına alan feminizm, genelanlamda cinsiyet ayrımını sona erdirmeyi amaçlamaktadır ve Türkiye' de de etkisi buyönde olmuş fakat kültür, coğrafya, din, sosyal ve ekonomik farklılıklar sebebiyle etkialanları farklılaşmıştır. Ülkemizde, feminizmin oluşturduğu haklar ve özgürlüklersöylemine farklı perspektiflerden de olsa feministlerle beraber, slami kesim kadınlarıda katılmaktadır. slamcı kadınlar özgürlük söylemine türbanları özelinde katılmakta,örtünerek özgürleştiklerini savunmaktadırlar. Mücadeleleri bu yönde olmaktadır.Bu çalışmada feminizmin teorik çerçevesi açıklanarak, Türkiye özelinde etkileriincelenmiştir. Bu bağlamda, slam' ın feminizmle ilişki içinde olup olmadığıincelenerek, kadınların yaklaşımları irdelenmiştir.Çalışmada feminizm, slam türban ve feminizm- slam ilişkisi 3 ayrı bölümdeincelenmiş, konuya ışık tutması amacıyla ilgili kişilerle röportajlar yapılmıştır.Tüm bu incelemelerin sonunda, tek tanrılı dinlerden biri olan slam' ın ataerkilyapıya sahip olduğu, özelinde kadınlara getirilen kısıtlamalar ve örtünme zorunluluğuile kadınların ikinci plana itilerek, özgürlüklerinin kısıtlandığı sonucuna varılmıştır.Anahtar Kelimeler : Feminizm, slam, Kadın, Erkek, Türban, Beden: Yrd. Doç. Dr. Mert GÖKIRMAKDanışman: 198Sayfa Sayısıiii
Özet (Çeviri)
Feminism having influenced all the world by starting in West, aims to finish thegender discrimination and has influenced Turkey in this way too, but its affect areas havebecome different because of the culture, geography, religion, social and financial distinctions.The Women being close to Islam are also agree with rights and freedoms feminism in spite oftheir different perspective and they claim to be independent by veiling themselves. Theystruggle so.In this thesis, by explaining Feminism in a religional way its influences in Turkey areexamined. According to this, by examining whether Feminism has a relationship with Islamor not, women? s opinions are scrutinized.In this thesis, Feminism, Islam, hijab and relationship of Islam and Feminism havebeen examined in three sections and the subject and the people being interested areinterviewed to light the subject.In the end of all these resources, In Islam, one of the religions accepting only one God,it is found that Islam has a patriarcal structure and women? s freedoms are restricted byaccepting women as the second class with obligation of veiling and restrictions brought.: Feminism, Islam, Women, Man, Hijab, Body