The Analysis of research article introductions by Turkish authors writing in English
Ingilizce yazan Türk yazarların araştırma makalelerinin giriş bölümlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 188667
  2. Yazar: UMUT MUHARREM SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Mevcut çalışma, ana dili ngilizce olan yazarlar ve Türk yazarların Çevre Mühendisliğialanında ngilizce olarak yazdıkları araştırma makalelerinin giriş bölümlerininincelenmesini aktarmaktadır. 20 araştırma makalesinin giriş bölümünden oluşanbütünce (corpus) Swales'in 1990 ?Araştırma Alanı Yaratma? modeli (CARS)kullanılarak incelenmiştir. Bulgular ngiliz ve Türk yazarların makro yapıları oluşturankalıpların seçimlerinde önemli farklar ortaya koymuştur. Sonuçlar, aynı zamanda Türkyazarların alandaki bir açığı belirtme hususundan büyük oranda kaçındıklarını ortayakoymuştur. Çalışma pedagojik çıkarımlar hakkında birkaç kısa öneriyle sonlanmıştır.DANIŞMAN: YRD. DOÇ. DR. SMET ÖZTÜRK
Özet (Çeviri)
The present study reports the investigation of research article (RA) introductionswritten in English by native speakers of English and Turkish authors in the field ofEnvironmental Engineering. A corpus of 20 RA introductions were analysed by the useof Create a Research Space model (CARS) proposed by Swales (1990). The findingsindicated significant differences among the choice of patterns for macrostructurebetween native speakers of English and Turkish authors. The results also revealed ahigh avoidance of gap indication by Turkish authors. The study concludes with somebrief suggestions on pedagogic implications.DANIŞMAN: YRD. DOÇ. DR. SMET ÖZTÜRK