İlköğretim 6. sınıf resim derslerinde üç boyut kavramı
The concept of three dimension in sixth grade art lessons of primary school
- Tez No: 188738
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMRAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hazırlanan bu tez çalışmasında 6. sınıf olan 12 yaş grubu öğrencilerinin resimçalışmalarında üç boyut etkisini verebilmelerine yardımcı olacak yöntemler üzerindearaştırma yapılmıştır. Hacmin sanat eğitimi programında ve öğretimdedeğerlendirilmesi gereken yönleri açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan etkinliklerde üçboyutlu malzemelerden ve üç boyut etkisi olan çalışmalardan faydalanıldığı gibigözleme dayalı çalışmalar da yaptırılmıştır.Resim sanatı tarihinden üç boyutun gelişimi ile ilgili bilgi verilmesiyle başlananaraştırmada, sanat tarihinde üç boyut etkisini veren ressamlardan örnekler gösterilerekfarklı yöntemlerin kullanılabileceği ortaya konmuştur. Öğrencilerin üç boyutu algılayışbiçimleri ve gelişim evreleri incelenerek ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin yaşdönemleri ve psikolojik yapıları dikkate alınmıştır. İlköğretim 12 yaş grubu olanöğrencilerin çalışmalarına yer verilerek ilköğretim 6.sınıf resim iş ve iş eğitimi derslerimüfredat programı ile bağlantı kurulmuştur. Bunun yanında, farklı çevrelerde yer alaniki ayrı okulun 6. sınıf öğrencilerinin aynı yaş grubu olmalarına rağmen farklılıklargösterdiği gözlenmiş, bu farklılıklar dikkate alınarak çevre koşullarına uygun öğretmeteknikleri geliştirilmiştir.Yaş dönemleri itibarı ile duyguların yoğun ve karmaşık yaşandığı erinlikdöneminin başlangıcı olan 6.sınıf öğrencilerine uygulatılacak plastik sanat eğitimiprogramının, onları kısıtlamadan, yaratıcılıklarını arttırıcı nitelikte olmasıgerekmektedir. Her öğrencinin yaratıcı gücünü geliştirmeyi hedef alan sanat eğitimiprogramında üç boyutlu çalışmalara yer verilmesi, öğrencilerin sanatsal ve yaratıcıdüşüncelerinin gelişimine de katkıda bulunacaktır. Üç boyut etkisini vermeye çalışırkençocuk, resimde renk, espas, perspektif, ışık- gölge gibi kavramların farkına varacaktır.Bu kavramlar ve uygulamalar da çocuğun resmini zenginleştirecek ve resimzenginleştikçe kullandığı teknik ve hayal gücü de aynı oranda artacaktır. Yaniöğrencinin becerilerini sunma konusundaki başarısı onu güçlendirecektir. Kendinegüvenen bir öğrenci daha çok üretmek isteyecek ve yaratıcılığını arttıracaktır. Bunoktada sanat eğitimcisinin öğrencilere olan tutumu ve resim çalışmalarınıdeğerlendirme biçimi büyük önem taşımaktadır.Bu tez çalışması ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin üç boyutu algılayış ve uygulayışbiçimleri ve hacim kavramının geliştirilmesi için bir rehber olabilmek çabası ilehazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis that is prepared is to teach volume to twelve-age groupstudents that study sixth class and to make them give the effect of three dimension intheir art works. It has been tried to explain the required aspects of the volume in artseducation programme. In the activities, besides having benefited from the threedimensional materials and the works which have three dimesnional effects, works thatare based on observation had been held as well.At first, information had been given about the improvement of three dimension inpainting arts history, by giving examples of painters it had been displayed that differentmethods can be used. The ways that the students perceive three dimension had beenanalyzed, the age and psychological situation of secondary class students of primaryschool had been taken into consideration. There had been correlation between thecurriculum and the art works of sixth classes by giving place to the art works of thetwelve-age group students. Besides, it had been observed that sixth class students fromdifferent school neighbourhood show difference although they from are the same agegroup, taking these differences into consideration teaching technics had been developedaccording to the conditions of the environment.In sixth classes, because of their age periods , the beginning of adolescence whenthe emotions are intense and complicated the visual arts education should be in a waywhich will not restrict them and increase their creativity. Giving place to threedimensional works in arts studies which aim to improve each students? creativity willcontribute to their artistic and creative ideas. While trying to give the effect of threedimension to their work, children will learn the concepts such as colour, espace,perspective, light and shadow. These concepts and applications will enrich thechildren?s paintings, proportionally the techincs they use and their creativity willincrease. It means that the students? success while presenting their talents will makethem strong. As self-confident students they will want to produce more and increasetheir creativity. At this point the arts teacher?s behaviours and the way s/he evaluate thearts work has big importance.This thesis is prepared in diligence of being a guide to improve the sixth classstudents' perceivement of three dimension and the ways that it is applied.