İşverenlerin engelli çalışanlara yönelik tutumları
Employers attitudes towards handicapped workers
- Tez No: 188749
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANAN SAVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı işverenlerin engelli çalışanlara yönelik duygu,düşünce ve davranışlarını belirlemektir. Araştırmada engelli çalışanlara yönelikişverenlerin tutumları, işverenlerin demografik özellikleri açısından incelenmiştir.Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evreniniİstanbul ilinde 50-110 arası işçi çalıştıran 100 işveren oluşturmaktadır.Veriler, Kişisel Bilgi Anketi, İşverenlerin Engelli Çalışanlara YönelikTutum Ölçeği ile toplanmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde araştırma kapsamındaki Kişisel Bilgi Anketi iletoplanan verilerin frekans ve yüzdelik değerleri çıkartılarak ve metin içerisindetablolaştırılarak yorumlanmıştır.İşverenlerin Engelli Çalışanlara Yönelik Tutum Ölçeği'nin geçerlik vegüvenirlik hesaplamalarında ilişkili grup t testi , ilişkisiz grup t testi, SepearmanBrown, Cronbach Alpha, Guttman güvenirlik katsayıları teknikleri kullanılmıştır.İşverenlerin Engelli Çalışanlara Yönelik Tutum Ölçeği, alt ölçek puanlarıanket ile toplanan süreksiz değişkenler cinsinden farklılıkları saptamak içinistatistiksel açıdan Mann-Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır.Araştırmada tüm istatistik işlemleri anlamlılık düzeyi en az 0,05 olarak kabuledilmiştir.Araştırmada tüm istatistiksel işlemler SPSS paket program kullanılarakyapılmıştır.Yapılan bu çalışmada şu sonuçlar elde edilmiştir: Cinsiyet değişkenine göre;işverenlerin engelli çalışanlara ilişkin tutumları farklılaşmaktadır.Yaş değişkeninegöre; işverenlerin engelli çalışanlara ilişkin tutumları farklılaşmaktadır. Eğitimdurumu değişkenine göre; işverenlerin engelli çalışanlara ilişkin tutumlarıfarklılaşmaktadır. Kurum türü değişkenine göre; işverenlerin engelli çalışanlarailişkin tutumları farklılaşmamaktadır. Mesleki deneyim değişkenine göre;işverenlerin engelli çalışanlara ilişkin tutumları farklılaşmaktadır. Engelli yakınıolup olmaması değişkenine göre; işverenlerin engelli çalışanlara ilişkin tutumlarıfarklılaşmaktadır. Kendilerinde bir engeli olup olmaması değişkenine göre; sadecebir işverenin engellilik özelliği olduğundan tutum puanları için fark analiziyapılamamıştır. Çalıştırdığı veya çalıştırmayı düşündüğü engelli bireyin engeldeğişkenine göre; işverenlerin engelli çalışanlara ilişkin tutumlarıfarklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The attitudes of employers were investigated related with employersdemographic characterishics.The employers are randomly selected in İstanbul.There were 100 employersand the number of their employees were between 50-100.The data is colleted by ?Personel Information Form? and ?The Attitudesof Employers Towards Handicapped Workers Scalas?.?The Group T test, unrelated t test, Spearman Brown, Cronbach Alphaand Guttman? tests and validity-safety techniques are used.? The Attitudes Scala of Employers Towards Handicapped Workers? andto determine differences : statitically Man-Whitney U test, Kruskal Wallis test areused. The Statistical Package of Social Sciences (SPSS) program is used for thisresearch.The findings of this study are; gender variable has an effect in the attitudesof employers towards disabled workers. The age of employers has an also effect onthe attitudes towards disabled workers. According to educational level; employershave different attitudes towards handicapped employees. The attitudes ofemployers are not varied according to the kind companies. The workingexperiment of employers has an effect on the attitudes towards handicappedemployees. Having a handicapped relative has an effect. There is only onehandicapped employer in this study so that the effect of the disability of employersattitudes towards handicapped workers can not investigated.The kind of handicap of workers has no effect on the attitudes towardshandicapped employees.