İşverenlerin engelli bireylerin istihdamına yönelik algıları: Karabük ili örneği
Employers' perceptions on the employment of the disabled individuals: Karabük province
  1. Tez No: 994415
  2. Yazar: BURCU AYKOL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Engelli bireylerin istihdamı küresel düzeyde olduğu gibi ülkemiz açısından büyük öneme sahiptir. Ancak engelli bireylerin istihdamı konusunda hem kamuda hem de özel sektörde çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Engelli bireylerin istihdamındaki zorlukların ve sıkıntıların giderilmesinde işverenin algılarının belirlenmesi son derece önemlidir. Bu araştırmanın amacı engelli bireylerin istihdamına ilişkin işverenlerin algılarının belirlenmesidir. Araştırmada, engelli bireylerin çalışmasına yönelik tutum anketi aracılığıyla Karabük ilinde engelli bireyleri çalıştıran işverenlerin tutumları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, engelli çalışanlara yönelik işverenlerin demografik özellikleri ile 40 soruluk tutum ölçeğinden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu tutum ölçeğinden elde edilen veriler işverenlerin engelli bireylere ilişkin tutum, görüş, algı, farkındalık ve yaklaşım tarzlarını anlamak için kullanılmış ve elde edilen sonuçlar demografik faktörlerle ilişkilendirilerek kapsamlı bir analiz yapılmıştır. Araştırma evrenini 2024-2025 yıllarında Karabük ilinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen ve engelli bireylerin çalıştığı iş yerinde 26 işveren oluşturmuştur. Anketlerden elde edilen veriler, SPSS Statistics 25 (Statistical Package for the Social Sciences) istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde, betimsel istatistik teknikleri olarak aritmetik ortalama, yüzde, frekans ve standart sapma hesaplamalarından yararlanılmıştır. Ayrıca, T testi ve ANOVA testi uygulanmış, buna ek olarak regresyon analizi de gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu araştırmada elde edilen sonuçlar: İşveren görüşleri ile engelli istihdamı arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Engelli bireylerin kişisel özellikleri ile istihdam arasında zayıf pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Engelli bireylerin iş ortamı ile istihdam arasında anlamlı pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. İşveren cinsiyetinin engelli istihdamı ile anlamlı bir ilişkisi yoktur. İşveren yaşının engelli istihdamına göre farklılığı tespit edilememiştir. İşverenin eğitim durumunun engelli istihdamına göre anlamlı farklılığı tespit edilememiştir. Engel durumu etkilerinin iş ortamına göre anlamlı farklılığı tespit edilememiştir. Engellilerin kişisel özelliklerinin işkolu ile anlamlı bir ilişkisi tespit edilmiştir. İşveren görüşleri değişkenini anlamlı ve olumlu etkileyen en önemli faktör iş ortamı faktörü olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda işverenlerin engelli iş gücü istihdamına genellikle olumlu yaklaştıkları ancak bazı zorluklar ve sıkıntılarla karşılaştıkları tespit edilmiştir. İşverenler engelli bireylerin iş gücüne katılımını desteklemekle birlikte bu süreçte karşılaşılan eğitim, erişim, adaptasyon, ayrımcılık, maddiyat gibi yetersizlikler istihdamın artırılmasında kısıtlayıcı bir durum teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The employment of individuals with disabilities is of great importance for our country, as it is on a global level. However, various issues are encountered regarding the employment of individuals with disabilities in both the public and private sectors, Determining the employers' perceptions is extremely important in overcoming challenges and troubles in the employment of individuals with disabilities. The aim of this research is to determine the perceptions of employers regarding the employment of individuals with disabilities. In the research, the attitudes of employers employing individuals with disabilities in Karabük were examined through the Attitude Survey on the Employment of Individuals with Disabilities. In the research, the results obtained from the demographic profiles of employers regarding employees with disabilities and a 40-item attitude scale were evaluated. The data obtained from this attitude scale were used to understand the attitudes, opinion, perception, awareness and approach styles towards disabled individuals and with obtained results a comprehensive analysis was made by correlating it with demographic factors. The research universe consisted of 26 employers from workplaces in Karabük province in 2024-2025, selected using the convenience sampling method where work for individuals with special needs are employed. Data obtained from the surveys were evaluated using the statistical program SPSS Statistics 25 (Statistical Package for the Social Sciences). In the analyses of the data, descriptive statistical techniques, arithmetic mean, percentage, frequency and standard deviation calculations were utilized. In addition, t-tests and ANOVA were conducted, and regression analyses were performed. The results obtained in this research are as follows: a positive relationship has been determined between employer opinions and employment of the disabled. There is a weak positive relationship has been determined between the personal characteristic individuals with disabilities and employment. There is a significant positive relationship has been determined between the work environment of individuals with disabilities and their employment. There is no significant relationship has been determined between the gender of the employer and employment of the disabled. There is no significant difference has been determined between the age of the employer and employment of the disabled. There is no significant difference has been determined between the educational status of the employer and the employment of the disabled. The effects of disability status have not been determined significant difference based on the work environment. The personal characteristics of disabled have not been determined significant relationship with the sector of the employment. It has been determined that the most important factor that significantly and positively affects the employer opinions variable is the work environment factor. As a result of the research, it was determined that employers are generally positive about employment of the disabled people but they encounter some difficulties and troubles. Although employers support the participation of individuals with disabilities in the workforce, deficiencies such as education, accessibility, discrimination and financial resources constrain the increase in employment.