7. sınıflarda oran, orantı ve yüzdeler ünitesinin kitap inceleme kritelerine göre hazırlanmış yazılı materyalle işlenen dersin öğrenci başarısına etkisi
The affect on the success of the students of the lesson which is performed with written material that are prepared according to the book research criterions of the percentange units and ratio and proparion in the 7th classes
  1. Tez No: 188762
  2. Yazar: MUSTAFA TOKLUCU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ŞÜKRÜ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada kitap inceleme kriterlerine göre oluşturulmuş yazılı materyallehazırlanan bir ünitenin matematik dersinde kullanımı araştırılmıştır. Kitap incelemekriterlerine göre oluşturulacak materyalde dört temel kriter; biçimsel görünüm,muhteva, öğretim, yöntem ve strateji, hazırlık ve değerlendirme kriterleri ile bunların altkriterlerine uygun elde edilen yazılı doküman hazırlanmasına denilmektedir.Yazılı materyal ilköğretim 7. sınıflarda ?Oran, Orantı ve Yüzdeler? ünitesi içinhazırlanmış ve kullanılmıştır. Çalışmanın araştırma desenini ?son-test kontrol gruplumodel? oluşturmuştur.Bu metotta Küplüce lköğretim okulunda öğrenimlerini sürdüren 7. sınıföğrencilerinin oluşturduğu kontrol ve deney grubu öğrencilerinden kontrol grubunaMilli Eğitim Bakanlığına bağlı, Talim ve Terbiye Kurulunun onayladığı ve halenkullanılmakta olan ücretsiz ders kitabı kampanyası çerçevesinde ilköğretimöğrencilerine dağıtılan matematik ders kitabı ile deney grubuna ise öğretimdeetkililiğini araştırmak için daha önceden hazırlanmış yazılı materyalle öğretimyapılmıştır. Gurupların oluşturulmasında daha önceki başarı durumları (Ön test) gözönüne alınarak homojen iki gurup olarak seçilmesine dikkat edilmiştir.Verilen 4 haftalık bir eğitim sürecinin ardından, öğrencilere son test, 6 haftasonrasında ise hatırlama testi tabi tutulmuş ve gurupların aldıkları puanlarkarşılaştırılmıştır. Öğrencilerin, matematik dersine ilgilerini ölçmek için ?MatematikTutum Ölçeği?, matematik hakkında kendilerine ilişkin yargılarını ölçmek amacıyla da?Matematik Öz Yeterlik Algısı? ölçeği uygulanmıştır.Araştırma verilerinin SPSS 10.00 paket programı kullanılarak analizleri yapılmışve yorumlanmıştır.Araştırma bulguları kitap inceleme kriterlerine göre hazırlanan yazılı materyalleişlenmiş öğretimde; Öğrencilerinin başarılarını pozitif yönde etkilediğini, uygulananöğretimin diğer öğretime göre öğrencilerin hatırlamaları üzerinde daha etkili olduğunu,öğrenci başarılarının cinsiyetlere göre farklılaşmadığını, öğrencilerinin matematiktutumlarının pozitif yönde farklılaştığını göstermiştir.Çalışmanın sonunda, elde edilen istatistiksel verilere dayanarak Türk EğitimSistemimize yönelik bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The usage of a unit which has been prepared with a written material that hasbeen constituted according to the criterions of book examination in the mathematicslesson is searched in this study. The four main criterions in the written material whichwill be constituted according to the criterions of book examination are used for formalaspect content, instruction, method and strategy,the criterions of preparation andevaluation and the preparation of the written document which is obtained appropriatefor the sub- criterions of all of these.The written material is prepared and used in the seventh grades in primaryeducation for the unit of ?Symmetry, Proportion and Percentages ?. The researchdesign of the study is constituted by ? the model with final-test control group ?.In this method, among the students of control and experience group whomaintain their education in the 7th grade in Küplüce Primary School, the education isgiven to the control group with the course book of mathematics which is delivered toprimary students among the campaign of free course book, subject to The Ministry ofEducation, of which Teaching and Training Committee has approved and which is stillused . In experience group it is given with written material which was prepared beforeto search for its effectiveness and the written material which is prepared in education. Inconstituting of the groups , it is paid attention to be chosen as two homogeneous groupsbeing taken into consideration the former success condition (preliminary test ).After the education process given for 4 weeks , the final test and memorizing testafter 6 weeks are made dependent on students and the points of which the groups gotare compared .?Mathematics Manner Scale ? is practiced to evaluate the students?interest to the lesson of mathematics and ?Mathematics Self-Sufficiency Perception?is practiced to evaluate their judgements related to themselves about mathematics.The analysis of research datums is done and interpreted being used of SPSS10.00 package programm.The research results give that in the education which was performed withwritten material prepared according to book examination criterions , the student successis influenced in a positive way , the practicing education is moreeffective in proportionto the other education on the students? recallings,the student success isn?t differentaccording to the sexes, the mathematical position of the students are different from eachother in a positive way.At the end of the study ,some suggestions are presented aimed at TurkishEducation System , depending on the obtained statisticly datums.