Orhun Abideleri üzerine bir Sentaks çalışması
A study of Syntax on the Orhun Monuments
- Tez No: 188769
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞAHİN BARANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, çözümlendiği zaman bütün dünyanın dikkatlerini Türklük ve Türk diliüzerinde yoğunlaştıran Orhun Abideleri sentaks bakımından incelenmiştir. Tezimiz, Giriş,Metin ve Sonuç bölümlerinden oluşmaktadır.Giriş bölümünde, tezi oluştururken dikkat ettiğimiz hususlar belirtilmiştir. Tezin dahaönce Orhun Abideleri üzerine yapılan söz dizimi çalışmalarından farkı ortaya konmuştur.Metin bölümünde, cümleler küçük bölümler halinde ele alınmıştır. Cümle ögelericümlelerin üzerinde gösterilmiştir. Ögeleri bulunan cümlelerin alt bölümünde ise o cümledekikelime grupları yer almıştır.Sonuç bölümünde ise çalışmayı oluştururken karşımıza çıkan ETÜ ile günümüz Türkçesiarasındaki gramer farkları belirtilmiştir. Yine bu bölümde Orhun Abideleri'nde bulunankelime gruplarının sayıları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, The Orhun Monuments which attrack the attention of the whole world onthe being Turk and Turkish language when it was analysed, were searched as syntax. Ourthesis is composed of Introduction, Text and Conclusion parts.In Introduction part, the points which we paid attention are defined while composing thethesis. The difference of the thesis from the previous syntax studies of The Orhun Monumentsis pointed out.In text part, the sentences are discussed in small parts. The elements of the sentence areshowed on sentences. The world groups are below those sentences whose elements aredefined.In Conclusion part, the grammatical differences which we come across during thecomposing of the study between old Turkish and new Turkish language are stated. Again inthis part, the numbers of the world groups in The Orhun Monuments are pointed out.