Türk dilinde tekrar grupları üzerine art zamanlı bir analiz çalışması: Orhun Abidelerinde,Garib-nâme'de ve Dede Korkut'ta tekrarlar
  1. Tez No: 354953
  2. Yazar: OĞUZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tekrar grupları aynı fonem ya da benzer yapılardan meydana gelmektedir. Bu yapılar bir dilde anlatımı güçlendirmek için önemli bir yere sahiptir. Bugüne kadar söz konusu yapılar, pek çok araştırmacı tarafından ele alınmıştır. Bizim çalışmamızda ise tekrar grupları art zamanlılık açısından değerlendirilmiştir. İlk olarak, Orhun Abideleri, Garib-nāme ve Dede Korkut metinlerinden derlenen tekrar gruplarını sınıflandırılmış ve bu yapıları art zamanlılık açısından ele alınmıştır. Giriş kısmında tekrar grupları üzerine yapılan çalışmalar ve bu çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Aynı zamanda art zamanlılık konusu ele alınarak araştırmacıların görüş ve fikirlerine yer verilmektedir. İnceleme kısmında (II, III, IV, V, VI, VII) tekrar grupları anlam, yapı ve tür bakımından sınıflandırılmıştır. Ayrıca, yeni bakış açıları geliştirilmeye çalışılmıştır. Sonuç kısmında ise (VIII), çalışmamızda elde edilen veriler özetlenmiş ve konuya ilişkin sonuçlara verilmiştir. Son kısımda araştırma boyunca kullanılan kaynakların listesini içeren bir bibliyografya kısmı ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The repeating groups consist of same phoneme or similar structures. These structures are very important to strengthen sense of a language. In studies to date, these structures under consideration has been studied by many researchers. In our study, the repeating groups are discussed in terms of increased timeliness. Firstly, we classified the repeating groups compiled from Orkhon Inscriptions, Garib-nāme and Dede Qurkut Texts and evaluated these structures as diachronic. In the introduction part, studies on repating groups evaluated and provided information about this works. Also in this section, increased timeliness issues have been discussed. The views and opinions of researchers related diachronic have been given. In the review section (II, III, IV, V, VI, VII) the repeating groups are classified in terms of meaning, structure and type. Also, we have attempted to develop new perspectives. In the results section (VIII), the data obtained in our study have been summarized and given the relavant results. In last part, a bibliograpy including the list of the sources that were used during the research were added.