Ermeni tehciri ve Eskişehir Ermenileri
Armenian relocation and Eskişehir Armenians
  1. Tez No: 188857
  2. Yazar: AHMET SUAT ALKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESUT ERŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Ermeni Tehciri yaklaşık olarak son 85 yıldır ülkemizde ve dünyada bir problem halinegelmiş veya getirilmiştir. Bu problemin sebepleri ve sonuçları yıllardır tartışılmaktadır.Bizim bu çalışmadaki amacımız probleme bir çözüm getirmek değil sadece buprobleme tarihi çerçeve içerisinde yorumlar getirerek gerçekleşen olayları ortaya koymaktır.Öncelikle Ermenilerin tarihi, kimlikleri, dinleri, yaşayışları, kökenleri hakkında kısabir inceleme yapılmıştır. Daha sonra yaşadıkları bölgeler ve bu bölgelerdeki egemen unsurlarincelenmiştir. Daha sonra Ermenilerin Osmanlı devleti içerisinde yapmış oldukları ayrılıkhareketleri ve bunları neticesi olarak meydana gelen isyanlar ve bunlara karşılık olarak 1.Dünya savaşı esnasında Osmanlı Devleti'nin gerçekleştirmiş olduğu tehcir hareketiincelenmiştir. Son olarak ise Eskişehir ve civarında yaşayan Ermeniler arşiv kaynakları dataranarak incelenmiştir.Bu incelemeler sonucunda ortaya konulan bulgu şudur ki; Tüm bu değişimlerinsorumlusu Avrupalı devletler olmuşlardır. Öncelikle azınlıkları desteklemişler sonrasında daOsmanlı Devletine azınlıkların haklarını vermesi için yüklenmişlerdir. Bunun neticesinde deErmeni Sorunu ortaya çıkmıştır.Ortaya çıkan bu sorunun çözümü ise ancak ve ancak dirayetli, güçlü bir devletolmakla mümkündür.
Özet (Çeviri)
Armenian relocation has become a problem or is made a problem for the last 85 years.The causes and consequences of this problem are being discussed for years.Our aim in this study is not to come up with a solution to this problem; rather it is toreveal the realized events by commenting the problem in a historical perspective.Firstly, a brief research is done about the Armenians? history, identity, religion,manner of living and origin. Then, the regions they lived and dominant elements in theseregions are studied. Latterly, the discrepancy movements of Armenians in the OttomanEmpire, the rebellions that took place resulting from these movements, and as against to thoserebellions the relocation that Ottoman Empire carried out during the First World War hasbeen examined. Lastly, the Armenians that lived in and around Eskişehir are examined byresearching also the archives.The finding we reached as a consequence of this study is that European states are theones who are responsible from these alterations. They firstly supported the minorities andthen depressed the Ottoman Empire to give the rights of these minorities. As a result of this,the Armenian problem emerged.The solution to this problem is only and only by having a strong and talentedgovernment.