Türkiye'nin Avrupa Birliği ile rekabet gücünün karşılaştırması
Comparision of Turkey's competitive power to European Union
  1. Tez No: 188856
  2. Yazar: FİLİZ HASDAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NACİ BAYRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dünya ekonomisinde meydana gelen yeni teknolojik gelişmeler, küresel ticaretinartması ve bölgesel birlik oluşumları, uluslararası rekabeti giderek hızlandırmaktadır. Ülkelerrekabet gücünü arttırmak için, dış ticaret sektörleri açısından yeni stratejiler izlemeyebaşlamışlardır.Bu çalışmanın amacı; SITC endeksinde yer alan ürün gruplarını AB'ne katılan son 10üye ülke ile Türkiye'nin RCA (AKÜ) rekabet gücü ölçüm yöntemine göre ölçerek, ilgilisektörler açısından karşılaştırılmasıdır. Çalışmada rekabet gücü düşük ürünün, dış ticaretininmilli gelir düzeyini nasıl etkilediği araştırılmıştır.Türkiye'nin rekabet gücü düşük ürünlerinin dış ticaretinde izlemesi gereken stratejileroluşturulmuş ve AB ile entegrasyon sürecinde rekabet gücünün arttırılmasına yönelikönerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The technological developments in the world economy, the increase in the world tradeand formation of the regional unions make the international competition faster day by day.The countries start to follow new strategies in their foreign trade policies in order to enlargetheir competitive powers.The main purpose of the study is to compare the goods that are in the SITC indexwithin the related industries by using the competitive power (RCA) measurement methodwithin 10 new EU member countries and Turkey. In this study, how the foreign trade withthe effect of the low competitive power of the cheap goods influences the GNP is searched.A competitive foreign trade strategy is developed for the cheap goods with the lowcompetitive power. In the integration of EU, in order to arrange Turkey?s role; there areproposals for the increase of the Turkish competitive power.