Yeni Gazete'ye göre Ermeni meselesi (30 Kasım 1918-20 Ağustos 1919)
Armenian question according to Yeni Gazete (30 November 1918-20 August 1919)
- Tez No: 230995
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu tezin amacı, 30 Kasım 1918?20 Ağustos 1919 tarihleri arasında Yeni Gazete'de çıkmış olan haberler ışığında, tehcire tabi tutulan Ermenilerin Mondros Mütarekesi sonrasında geri dönüşlerini, Ermeni dul ve yetimlerinin durumunu, Ermenilerin bu dönem içindeki faaliyetlerini ve Tehcir Meselesi hakkındaki yargılama sürecini incelemektir.Bu çalışmada temel kaynak olarak Yeni Gazete'nin 30 Kasım 1918 ? 20 Ağustos 1919 tarihleri arasında yayımlanmış 242 nüshası incelenmiştir. Bu tarihler arasında gazetenin 22 nüshasına ulaşılamamış olup, bunlardan bir kısmının çeşitli sebeplerle yayımlanmamış oldukları görülmüştür. Bazılarının ise nerede muhafaza edildikleri tespit edilememiştir.Yeni Gazete'nin incelenen döneme ait nüshaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediye Kütüphanesi (Atatürk Kitaplığı) koleksiyonundan temin edilmiştir. İlk nüshasına ise İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi'nden ulaşılmıştır.İncelenen dönem içerisinde Yeni Gazete'de yer alan Ermeniler ile ilgili haberlerin önce transkripsiyonu yapılmıştır. Daha sonra bu haberler, Yeni kurulan Ermenistan Cumhuriyeti'nin tutumu, Ermenilerin Paris Konferansı'ndaki faaliyetleri, Patrikhanenin tutumu, Ermenilerin geri dönmelerine izin verilmesi, Ermeni dul ve yetimlerinin iade edilmesi, Ermenilerin mallarının iade edilmesi ve tehcir hakkındaki tahkikatlar gibi alt başlıklarla tasnif edildikten sonra kronolojik sırayla verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis? target is examining deported Armenian?s retails after Mondros Armistice Agreement, situation of Armenian widows and fatherlesses, Armenian?s activities in this period and their adjudication process about Deportation Subject, according to the news of Yeni Gazete between 30 November 1918?20 August 1919.In this study, as main source, Yeni Gazete?s 242 copy is examined which was published between 30 November 1918 ? 20 August 1919. Between these dates, it?s seen that 22 copies of newspaper can?t be reached and some of them weren?t published for various reasons. Also the securing place of some isn?t determined.Yeni Gazete?s copies from this examined period are provided from Istanbul Metropolitan Municipality Library (Ataturk Library) collection. The first copy is reached from İstanbul University Central Library.In examined period, firstly transcription of related news about Armenians in Yeni Gazete is done. Then these news are classified in sub headings as the newly establish of Armenian Republic?s attidute, The activities et The Paris Conference, attidute of The Patricchate, permitting Armenians to come back, widows and fatherlesses, movables and immovable of Armenians and investigations, then given in chronological order.