Türkiye'nin fındık ihracat arz fonksiyonu ve 1980-2004 dönemi için bir uygulama
Turkey's export supply function of hazelnut and a practice for the period of 1980-2004
  1. Tez No: 188865
  2. Yazar: GÜLŞAH KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İNCİ PARLAKTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Ziraat, Econometrics, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin fındık ihracat arz fonksiyonunubelirlemektir. Bu amaçla oluşturulacak modelde ihracat miktarı ile, onu etkileyenfaktörler arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Bu çalışmanın verileri Fındık Tarım Satış Kooperatifler Birliği(F SKOB RL K), Food and Agriculture Organization of United Nations (FAO),Almanya Merkez Bankası istatistik raporlarından derlenmiştir ve 1980-2004dönemini kapsamaktadır. Bu modelde EViews 4.1 paket programı ve En KüçükKareler (EKK) yöntemi kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, ihracat miktarı ile; üretim miktarı, ithalatçı ülkegeliri ve fındığın nispi fiyatı arasındaki ilişki, anlamlı ve pozitif yönlüdür. Stoklar ileihracat miktarı arasındaki ilişki ise anlamlı ve negatif yönlüdür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine Turkey?s export supply function ofhazelnut. For this purpose, with the composing model, quantity of export and therelations between the affecting factors are examined.Datas were collected from Fiskobirlik, Food and Agriculture Organization ofUnited Nations (FAO), Central Bank of Germany and contained period of 1980-2004. The programme of EViews 4.1 and the method of Least-Squares were used inthis study.Results of the study is indicated the existence of relationship betweenquantity of export and the quantity of production, income of importer country and thecomperative price of hazelnut is meaningful and positive. The relationship betweenthe quantity of export and stores is meaningful and negative.