Edirneli Güfti Ali ve Şah u Derviş Mesnevisi
Edirneli Güfti Ali and His Masnavi: Şah u Derviş (King and Beggar)
- Tez No: 188879
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tezin konusu, 17. yüzyıl Osmanlı şairlerinden Güftû'nin kaleme aldığı Şah uDerviş adlı mesnevidir. Edebiyatımızda Teşrifatü'ş-Şuara adlı şairler tezkiresi ile ünkazanmış olan Güftû, Edirne'de doğmuştur. Yaşamının büyük bir bölümünüRumeli'de geçirmiş, Rumeli'nin çeşitli vilayetlerinde kadılık yapmıştır. 1677 yılındaEdirne'de vefat eden şair, Şah u Derviş adlı mesnevisini 1650 yılında tamamlamıştır.Bu tez, şairin Şah u Derviş adlı mesnevisinin edisyon kritikli metninivermekte ve bu mesneviyi metin merkezli bir incelemeye tabi tutmaktadır.Çalışmada, mesnevi biçim, içerik, üslup ve yapı açısından ele alınmıştır. Buna ekolarak, mesnevi, temel anlatı öğeleri çerçevesinde incelenmiş veşudeğerlendirilmiştir: Zaman, mekân, anlatıcı, karakterler, motifler ve metaforlar.Mesnevinin anlatı özelliklerinin incelenmesinin sonucunda ulaştığımız temelbulgulardan hareketle, genele ilişkin bir saptama olarak, şunu söylemek mümkündür:Şah u Derviş, mesnevilerde anlatı öğelerinin kullanımı ile ilgili zengin bir malzemesunmaktadır. Bu nedenle, bu mesnevi, edebû bir metin olarak, Osmanlı edebûgeleneğindeki anlatının niteliğini kavramada ufuk açıcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is a masnavi titled Şah u Derviş (King and Beggar), writtenby the seventeenth century Ottoman poet, Güftû. Güftû, renowned for his biographicalwork on Ottoman poets titled Teşrifatü?ş-Şuara, was born in Edirne and spent mostif his life in Rumelia, where he served as a qadi (Islamic judge). He completed hismasnavi in 1650, 27 years before his death in Edirne.The thesis presents the critical edition of Güftû?s Şah u Derviş (King andBeggar) along with an index, and analyzes the masnavi from a text-based standpoint.The masnavi is analyzed in terms of form, content, style and structure. It is alsostudied with regard to the main elements of narrative: Time, setting, narrator,characters, motifs and metaphors are studied and critically evaluated.By especially taking the basic findings of the narrative analysis of themasnavi into consideration, as a general remark, it can be stated that although Şah uDerviş does not exhibit some `interesting phenomena,? it provides valuableinformation on the use of narrative elements in Ottoman masnavis. Therefore, Şah uDerviş, as a literary text, can shed a light on the nature of narrative in the Ottomanliterary tradition.