A framework for integrating knowledge management and decision support systems by using knowledge discovery techniques: A case study forecasting financial time series
Bilgi yönetimi ve karar destek sistemlerinin bilgi keşfi teknikleri kullanılarak birleştirilmesi için bir çatı oluşurulması: Bir örnek çalışma finansal zaman serilerinin tahmini
  1. Tez No: 188880
  2. Yazar: ZARİFE GONCA GÜLSER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERTAN BADUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tipik karar destek ortamında, karar verme süreci bilgisayarlarda bulunan, küçük bir kısımbiligiyi kullanır ve her problemin karar modellerinin yapısı yüksek derecedegenelleştirilmiştir. Ancak, karar vericilerin akıllarında olan bilgi, zımni bilgi, uygun kararvermek ve probleme özgü model oluşturmak için gereklidir. Bu durum, bilgi yönetimi vekarar destek sistemleri süreçlerini bilgi keşif teknikleri kullanılarak bütünleyen yeni bir karardestek kavramının geliştirilmesini mecbur kılar. Bu çalışmanın amacı, bilgi keşfetmetekniklerini uygulayarak çeşitli bilgi dönüşümlerini sağlayan ve daha önce yapılmış olanmodelleri mümkün olduğunca kullanarak probleme özgü model oluşturan bir çatıgeliştirmektir. Önerilen çatının uygulanabilirliğini ispat edebilmek için deneysel bir çalışmatasarlanmıştır. Bu çalışmada problem alanı,Türkiye'nin finansal ve makroekonomik zamanserilerinin tahmini olarak seçilmiştir. Asıl amacına ek olarak, bu çalışma karar desteksistemlerinin etkinliğini arttırmak, bilginin karar süreçlerindeki değerini arttırmak ve böylecekarar alım süreçlerimi geliştirmeyi önermektedir.
Özet (Çeviri)
In a typical decision support environment, the decision-making process deploys asmall portion of the needed information that exists on computers and the structures of thedecision models are highly generalized for each of the problems. However, knowledge in theminds of the decision makers, called tacit knowledge, is needed to give convenient decisionsand to construct specific models for problems. This situation coerces the development of anew decision support concept that integrates knowledge management and decision supportsystems by using knowledge discovery techniques. The purpose of the study is to develop aframework that applies knowledge discovery techniques for various types of knowledgeconversion and generates specific decision models by utilizing previously defined models asmuch as possible. In order to prove the applicability of the proposed framework, anexperimental study is designed. The chosen problem domain forecasts the Turkish financialand macroeconomic time series. In addition to its main purpose, the study suggests to increasethe effectiveness of decision support systems, to enhance the knowledge in the decision-making process and thereby to improve the decision-making process.