Expository writing in Turkish: A rhetorical approach to coherence and cohesion
Türkçe'de kompozisyon yazımı: Bağdaşıklık ve bağlılığa retorik yaklaşım
- Tez No: 188896
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİDAR AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada çocukların kompozisyon yazma becerilerindeki gelişim, metindüzleminde bağdaşıklılık ve bağlılık açısından incelenmektedir. Örneklem grubu, 5.,7., ve 9. sınıf ve üniversite öğrencilerinden oluşturulmuştur. Çalışmada her yaşgrubundan 20 deneğe ?kişiler arası problemler?in işlendiği bir film izletilmiş ve budeneklerden işlenen konu hakkındaki düşüncelerini açıklayıcı kompozisyon türündeyazmaları istenmiştir.Metinlerdeki bağdaşıklılık; giriş, gelişme ve sonuç gibi yapısal bölümlerinmetnin bütünü içindeki sözbilimsel işlevleri açısından incelenmiştir. Özellikle küçükyaşlardaki deneklerin ürettikleri metinlerde yapısal bölümlerin değerlendirilmesininancak bütün bölümlerin birbiri ile ilişkilerinin incelenmesi ile yapılabileceğiaçıklanmaktadır.Metinlerdeki bağlılık; metin içi göndergeler ve eksiltiler, bağlaçlar, sözcükler,zaman, görünüş, ve kip belirten ekler açısından çalışılmıştır. Çocukların küçükyaşlardan başlayarak bu öğelerin kullanımları ile metindeki yapısal bölümlerinsözbilimsel işlevleri arasında ilişki olduğu belirtilmektedir.Sonuç olarak, okur-yazarlık edinimi sürecinde metin içi bağdaşıklılık ve bağlılıkoluşturma becerilerinin birbiriyle ilişkili olarak geliştiği saptanmıştır. Özelliklebağlaçların, göndergelerin ve zaman, görünüş ve kip belirten eklerin kullanımımetnin yapısal bölümlerine göre belirlenirken, bir yandan da o bölümlerinbelirlenmesinde rol oynadığı açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Coherence, i.e. the overall structure of the content of a text and cohesion, i.e. thetext-internal relations across clauses are considered two important standards that indicatethe development of text construction abilities of children. This study analyzes thedevelopment of coherence and cohesion in expository writing in Turkish. Theparticipants in this study from four grade groups (5th, 7th, 9th grade and universitystudents) were asked to produce written expository text after having seen a video whichdepicts ?the problems between people?.With respect to the macrostructural organization of the texts, the demarcation ofopening, developing, and concluding parts is achieved via their rhetorical function in theoverall text. To serve this purpose, MOVE analysis is recruited from genre analysis. Ithas also been noted that the existence or absence of structural parts such as opening,development, and conclusion can only be determined in relation to each other in thetexts.The cohesive properties of the data are analyzed in terms of reference, ellipsis,conjunction, lexical cohesion, temporality, aspectuality, and modality. It is noted thatchildren?s use of cohesive resources shows sensitivity to the rhetorical function of globalparts of the discourse from early grades on.To conclude, the development of coherence and cohesion is proposed to beintricately related through literacy development. Especially the use of coordinativeconjunctions, referential chains, and temporal-aspectual-modal marking seem to berelated to the rhetorical organization of the texts.