Mevlana düşüncesinde kadın
Woman in the thought of Mawlana
- Tez No: 188912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ÖZKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma tasavvufun ve bir mutasavvıf olan Mevlânâ'nın kadına bakışaçısını içermektedir. Dört bölüm halinde sunduğumuz bu çalışmanın birinci bölümüolan giriş bölümünde araştırmanın problemi, amacı, yöntemi ve tetkikleri üzerindedurulmuştur.kinci bölümde kadının slâm'da ve tasavvuf kültüründeki yeri hakkında bilgiverilmiştir. Tasavvufta kadın başlığı altında sûfûlerin kadına, evliliğe bakışı,kadından uzak yaşamaları, kadın ve erkeğin birbirinin ezâsına sabretmesi, kadın veaşk, sûfû ailesindeki kadınlar, tarikatlardaki kadınlar, kadının şeyh olabilme meselesive sufi kadınların menkabeleri konuları verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu bölümdeseçkin slâmû ve tasavvuf önderi kadınların ve günümüzdeki yazar Türk ve Batılı sufûkadınların birkaç tanesinin hayatı hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde Mevlânâ düşüncesinde kadın konusu üzerinde durulmuştur.Mevlânâ ve kadın başlığı altında Mevlânâ'nın hayatı, Mevlânâ'nın aile hayatındakikadınlar, yani hanımları ve gelinleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonraMevlevilikte kadının rolünden, meşhur Mevlevi kadınlardan bahsedilmiştir. AyrıcaMevlânâ'nın eserlerinde kadınla alakalı bölümler, beyit ve gazeller incelenmiş veyorumlanmıştır. Dördüncü bölümde; araştırmanın bir değerlendirilmesi yapılarakelde edilen dikkat çekici noktalar vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the view of mysticism and Mawlânâ, a great sufi, on woman. In theIntroduction which constitutes the first part of this study composed of four parts, it wasfocused on the subject, aim and method of the study. In the Second Part it was giveninformation about the place of woman in the sufi culture. Under the title of ?Woman inSufism?, it was also given information about the view of sufis on woman, marriage, theirgetting away from women, patience of man and woman to the torment of each other, womanand love, woman in the sufi family, woman in the religious order and the stories of femaleSufis. In the Third Part the subject of woman in the thought of Mawlânâ was focused on. Atthe same time under the title of ?Mawlânâ and Woman? it was given information about thelife of Mawlânâ and about women in his family life. Then the role of woman in Mawlawûorder and the subject of female Mawlawis were taken up. In the Fourth Part, after evaluationof the study, the important points reached at the end were stressed.